Maden Suyu Seçerken Bunlara Dikkat

Maden suyu, kararında tüketildiğinde vücutta kaybolan su ve mineralleri geri kazanmamızı sağlıyor ancak maden suyu seçimini de doğru yapmak gerekiyor. Peki maden suyu seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Maden Suyu Seçerken Bunlara Dikkat

Bizi Takip Et


Uzmanlar gün içerisinde vücuttan atılan su ve mineralleri yerine koymak için günde 1-2 şişe maden suyu içilmesini öneriyor. Peki maden suyu alırken nelere dikkat etmeliyiz? Freşa Gıda Mühendisi Yasin Günaydın maden suyu seçerken dikkat edilmesi gereken önemli noktaları anlattı.

"SODYUM DİYETİNE UYGUNDUR" İBARESİ OLAN MADEN SUYUNU TERCİH EDİN
 
Ülkemizde tuz tüketimi oldukça yüksek. Aşırı tuz alınması yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları ve mide ülseri gibi hastalıklara zemin hazırlıyor. Ayrıca fazla sodyum alımı, idrarla kalsiyum atımını hızlandırdığından kemik erimesi sorunu için ciddi bir risk oluşturuyor.

MADEN SUYU YÜKSEK SODYUM İÇERİYOR

"Maden suları yüksek sodyum içerdikleri için aşırı miktarda tüketilmemelidir" uyarısında bulunan Yasin Günaydın, "Günlük maden suyu tüketiminizi sınırlamalı veya düşük sodyumlu olanları tercih etmelisiniz. Düşük sodyumlu maden suyu etiketlerinde sodyum diyetine uygundur ibaresi bulunmaktadır" dedi.
 
''KAYNAĞINDAN İŞLEM GÖRMEDEN ŞİŞELENEN MADEN SUYUNU TÜKETİN''
 
Kaynağında tam otomatik makineler ile el değmeden şişelenen maden sularının alınması, maden suyunun yapısının bozulmadan ve herhangi bir fiziksel işlem görmeden ambalajlanarak tüketiciye sunulmaktadır. Bazı maden suyu şişelerinin üzerinde "ozonla zenginleştirilmiştir." ibaresi yer almakta ve fiziksel bir ön işlemden geçirildiği kastedilmektedir.

Kaynağından işlem görmeden şişelenen maden sularının tüketilmesi önerilmektedir.
 
 ''MADEN SUYUNU SOĞUK İÇİN''
 
Mineralli sular da dahil tüm "gazlı" ürünlerin soğuk içilmesinin önerilmesi de içecek içinde çözünmüş olan karbondioksitin soğukta daha iyi korunabilmesinden kaynaklanmaktadır. Kaynağından soğuk olarak çıkan maden sularında karbondioksit oranı bu nedenle sıcak çıkan maden sularına göre daha fazladır. Kaynağından soğuk çıkan maden sularını kaynaktan içtiğinizde doğal karbondioksitin yüksek olması nedeniyle keyifle içebilirsiniz.
 


İçeriği Paylaşın