Magnezyum Vücutta Ne İşe Yarar?

Magnezyum, kasların düzgün işlev görebilmesini desteklediği gibi kardiyovasküler ve sinir sisteminin normal işleyişini korur aynı zamanda DNA ve RNA’nın gerek yapısal gerekse de fonksiyonel özellikleri için gerekli bir minareldir.

Magnezyum Vücutta Ne İşe Yarar?

Bizi Takip Et


Magnezyum kasların düzgün işlev görebilmesini destekleyen bir mineraldir. Sağlıklı besleniyorsanız, magnezyum mineralinden de yeterince yararlanıyorsunuz demektir. Bununla birlikte, magnezyum mineralinin vücudumuz için önemli 300'den fazla rolü bulunmaktadır.

Magnezyum, vücudumuzun sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu başlıca minerallerden biridir. Vücudumuzdaki magnezyumun büyük bir kısmı, yapılarını desteklediği kemiklerimizde bulunuyor. Magnezyum genellikle kaslarımızın düzgün çalışmasını desteklemekle ilişkilendiriliyor. Ancak, bununla birlikte vücudumuzda farklı birçok görevi de bulunmaktadır

Vücudumuzda 300'den fazla metabolik reaksiyonda farklı enzimleri aktive ederek veya üreterek kilit işlev görüyor. Magnezyumun kilit rollerinden biri, hücrelerimizin görevlerini yerine getirmek için yeterli enerjiye sahip olmasını sağlamak. Ayrıca, kardiyovasküler ve sinir sisteminin normal işleyişini koruyor. Aynı zamanda DNA ve RNA’nın gerek yapısal gerekse de fonksiyonel özellikleri için de gerekiyor.

GÜNDE NE KADAR MAGNEZYUMA İHTİYAÇ DUYARIZ?

Günlük ihtiyaç duyulan magnezyum miktarı yaşa, cinsiyete ve yaşam şekline göre değişiklik gösteriyor. Hamilelik ve emzirme dönemi de dahil olmak üzere sağlıklı yetişkinlerde (18 yaş üstü) önerilen miktar 250-350 mg/gün magnezyumdur. Çeşitli yiyecekleri tüketerek diyet ile yeterli magnezyum alımı sağlanabilir. Örneğin, 1 avuç (30 gram) badem bu önerinin %25-%40’ını karşılamaktadır.  

MAGNEZYUM İÇEREN BESİNLER NELERDİR?

Magnezyum birçok hayvansal ve bitki bazlı gıda ile içme suyunda bulunur. Ancak sudaki magnezyum miktarı değişiklik gösterebilir. Özellikle suyun fazla mineral içeriğine sahip olduğu, aynı zamanda sert su olarak da adlandırılan bölgelerde daha fazla miktarda olmaktadır.

Magnezyum açısından zengin besinler:

Fındık,

Tam tahıllar ve tahıl ürünleri,

Balık ve deniz ürünleri,

Yeşil yapraklı sebzeler,

Muz,

Çilek,

Baklagiller,

Kahve

MAGNEZYUM TAKVİYESİ ALMADAN DOKTORA DANIŞILMALI

Tek başına diyet ile yüksek miktarlarda magnezyum alımı pek olası bir durum değildir. Fakat, gıdalara veya diyet takviyelerine eklenen magnezyum miktarlarının kontrolü sağlanabilir. Ayrıca, diyette günde 350 mg'dan fazla alınmaması da öneriler arasında yer alıyor. Magnezyum takviyeleri almadan önce doktorunuza veya diyetisyene danışmak yüksek miktarlarda magnezyum alımının da önüne geçmenize yardımcı olur.


İçeriği Paylaşın