Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir?

Başta İngiltere olmak üzere birçok ülkede hızla yayılan maymun çiçeği virüsü nedir, belirtileri nelerdir? İşte detaylar...

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir?

Bizi Takip Et


Maymun çiçeği ortopoks virüsü tarafından Batı/Orta Afrika’da ortaya çıkan endemik bir hastalık. Son yıllarda hayvanların seyahat ve ithalatıyla bağlantılı vakalar bildirildi. Şu anda rapor edilen vakalar, yaklaşık %1'lik daha düşük bir ölüm oranı ile ilişkili olan Batı Afrika maymun çiçeği türüne ait.  

HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ?

İngiltere, İspanya ve Portekiz’de maymun çiçeği vakaları bildirmekte. İsveç, İtalya, Belçika, ABD ve Kanada'dan izole edilmiş teyit edilmiş vakalar bildirilmekte. Bu vakaların çoğu, Batı/Orta Afrika'daki endemik bölgelere seyahat etmekle bağlantılı değildir ve bu bölgelerdeki topluluklar arasında yerel bulaşma olma olasılığı giderek artmakta.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Dünyada aşılama sayesinde artık görülmeyen çiçek hastalığına benzer bir klinik tablo oluşturur. Çiçek hastalığına kıyasla daha düşük bir ölüm oranlarına sahip. Yakın temasla kişiler arasında bulaşma zincirleri olduğu görülmekte.

Maymun çiçeği semptomları, maruziyetten 5-21 gün sonra (ortalama 6-16 gün) ateş, halsizlik, lenf bezlerinde şişlik ve ağrı ve baş ağrısı ile başlar. İlk belirtilerden 1-5 gün sonra, genellikle yüzde veya genital bölgede başlayan ve daha sonra vücudun diğer bölgelerine, özellikle kol ve bacaklara yayılan bir döküntü gelişir.

Enfeksiyon, maymun çiçeği cilt lezyonları veya kabukları ile doğrudan temas, kontamine giysiler veya çarşaflar ile temas veya damlacık iletimi yoluyla yayılabilir. Cinsel yolla bulaşmanın da katkıda bulunup bulunmayacağı belirsizdir.         


İçeriği Paylaşın