Medical Park Somali’de Hastane Açıyor

Medical Park Somali’de Hastane Açıyor

Medical Park Somali’de Hastane Açıyor

Bizi Takip Et


Medical Park Hastaneler Grubu, sosyal sorumluluk projesi kapsamında Somali’nin başkenti Mogadişu’ya ülkenin en kapsamlı ve donanımlı hastanesini kazandırdı.

Türk özel sektörünün Somali’ye yaptığı önemli bir yatırım olan 5 milyon dolarlık hastane, Yeryüzü Doktorları himayesinde hizmet verecek. Medical Park Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta, “Shifa adını verdiğimiz hastaneyi Türkiye’den gönderdiğimiz 100 kişilik ekiple 2,5 ayda tamamladık. Gönderdiğimiz ekipmanlar Somali’de ilk defa bulunacak ve bu sayede şimdiye kadar hiç yapılmamış pek çok ameliyat yapılabilecek. Hastane Mart ayında hizmete açılacak” dedi

Yeryüzü Doktorları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman ise şunları söyledi:

“Hastane binasının inşa edilmesinin yanı sıra gerekli tüm teçhizatların temin edilmesini üstlenen Medical Park, her gün hayatını kaybetme tehlikesi taşıyan yüzlerce çocuk için umut ışığı oldu.”

60 YATAKLA HİZMET VERECEK

13 doktor ve Türkiye’de üç aylık bir eğitimden geçirilen 79 personelin görev alacağı Shifa Hastanesi,  6 yoğun bakım ve 20’si çocuk, 34’ü yetişkin olmak üzere 60 yatak kapasitesiyle Somali’de bugüne kadar kurulmuş en kapsamlı hastane olarak hizmet vermeye hazırlanıyor.

Günde 300 ila 600 hastanın muayene edileceği hastanede günlük 5 ameliyat yapılması hedefleniyor. Bir genel cerrah, bir kadın doğum uzmanı, bir pediatri doktoru ve 10 pratisyen hekimden oluşan 13 doktorun görev alacağı hastaneye, farklı birimlerde uzmanlaşan gönüllü doktorların sık sık Somali’ye giderek hem hasta tedavi etmesi hem de ameliyatlara katılması planlanıyor.


İçeriği Paylaşın