Meme Sağlığınız İçin Yılda 1 Saat!


Bizi Takip Et


Neredeyse 20 yıl olmuştu basketbolu bırakalı. Geçtiğimiz günlerde sitenin boş duran basketbol sahasına bakıp kendime kızmaya başladım. Hele eski bir sporcu olarak bilgisayar başında geçirilen hareketsiz saatlerin sağlığıma zararlarını düşününce.

Arabaya biner binmez telefonda iş görüşmelerime başlarken, yetişeceğim toplantıların, hazırlayacağım projelerin listesini düşünürken, yanından geçtiğim basketbol sahasını fark etmiyordum bile! Kendimle barışmak, evimin yakınındaki bu imkandan yararlanmak ve sağlıklı yaşamak için sonunda kendime basketbol topu aldım. Artık haftada bir de olsa tek başıma şut atıp, top sürüyorum sahada. Böyle anlarda gençliğimin enerjisi, mutluluğu kaplıyor içimi.

PEMBE TOP SAHADA!

Yine böyle basketbol dolu dakikalardan sonra eve döndüğümde masada duran kargoyu farkettim. Paketi elime aldığımda içinde top olduğunu hemen anladım. Aradan üç ay geçmesine rağmen alışveriş sitesinin yanlışlıkla bir top daha göndermiş olabileceğini düşündüm önce. Hızlıca paketi açtım, yanılmamıştım. Kargonun içinden pembe renkli bir basketbol topu  çıktı. “Ne güzel de rengi var, Acaba eşim mi bana sürpriz yaptı?” diye düşünürken, zarfı açtığımda anlamlı bir sosyal sorumluluk projesiyle karşılaştım.

Özge Özpirinçci

 

Anadolu Sağlık Merkezi’nin “Meme Kanserine Karşı; Pembe Top Sahada” isimli  projesinin sembolüydü bana gönderilen. Anadolu Efes Spor Kulübü’nün işbirliğiyle 5 yıldır yürütülen proje, bir basketbol maçının hava atışının pembe topla yapılmasıyla start almıştı. Ünlü kadın sanatçıların da destek verdiği projenin başlıca amacı ise, “Erken tanı hayat kurtarır” sloganıyla kadınlara ve sevdikleri kadınların sağlığına önem veren erkeklere seslenmek.

MANİKÜR RANDEVUNUZ TAMAM PEKİ YA MEME KONTROLÜNÜZ?

Meme kanseri her 8 kadından birinde görülen bir hastalık. Her yıl 1.3 milyon kadına meme kanseri tanısı konuyor. Hastalığın erken teşhisinin tedavinin başarısını katkısı ise çok fazla. Bu yüzden yapılması gereken aslında son derece basit; Her yıl meme kontrolleriniz için sadece bir saati kendinize ayırmanız. Fakat ne acıdır ki, çoğu kadın kuaföre, manikür ve pediküre, ağdaya gidecek bir boşluk yaratmasına karşın, meme kontrolleri için kendine zaman bulamıyor. Bu aslında bir kadının kendine yapabileceği en büyük kötülük. Eğer, hala meme kontrollerinizi yaptırmadıysanız, hemen hekiminizden randevu alın! Meme sağlığı ihmale gelmez!

 

Esra Kazancıbaşı Öztekin

sagligimicin@gmail.com

Not: Bu yazı 20 Ekim 2018 tarihinde Yenibirlik Gazetesinde yayımlandı.


İçeriği Paylaşın