Siz Hala Meme Kontrollerinizi Yaptırmadınız mı?


Bizi Takip Et


Esra Kazancıbaşı İle Sağlık

Konuşmasını ya da yazısını rakamlara boğanları sıkıcı bulurum. Sanki verilmek istenen mesaj onca rakam arasında kaybolur gibi gelir bana.

Çünkü meme kanseriyle ilgili verileri paylaşmadan edemeyeceğim. Hem biz kadınlarda hastalığın yüksek riskini görebilmemiz, hem de meme kontrollerimizi ihmal etmemiz için faydalı olacağına inandığımdan.

Meme kanseri, kadınlarla görülen kanserler arasında ilk sırada yer alıyor. Her 8 kadından biri meme kanserine yakalanıyor.Yapılan araştırmalar kadınlarda görülen her dört kanserden birinin meme kanseri olduğunu gösteriyor. Hastaneler, dernekler, üniversiteler, belediyeler “Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” nedeniyle sıklığı giderek artan, görülme yaşı ise gün geçtikçe düşen hastalıkla ilgili birbirinden çarpıcı projelere imza atıyorlar.

“ELELE KONTROLE”

Pembe İzler Derneği, Acıbadem Sağlık Grubu’nun desteğiyle sağlık konusunda uzman gazeteciler başta olmak üzere medyadaki kadınlar için “Elele Kontrole” başlığıyla bir etkinlik düzenliyor.

Amaç, önce kadın gazetecilerin meme kanseri konusundaki farkındalığını arttırmak ve sonrasında bunu medya mensupları aracılığıyla toplumun geniş kesimlerine yaymak.

Etkinliğe kadın gazetecilerin anneleri, kızları, arkadaşları da davetli.  Ailenin sağlık koçu kadınların elinden tutup kontrole gitmelerini sağlayacak motivasyon ancak böyle sağlanabiliyor çünkü. Eminim hemen her kadının yakın çevresinde kendisine “Hala meme kontrolüne gitmedin mi?”, “Mamagrafi çektirmenin zamanı geldi de geçiyor bile!” diyen bir arkadaşı, annesi ya da komşusu vardır. Bu yüzden “Elele Kontrole” slogan olarak oldukça anlamlı…

Toplantıda, Prof. Dr. Cihan Uras, Prof. Dr. Gökhan Demir ve Prof. Dr. Nuran Beşe, bir doktor olarak kadın hastalarının hayata tutunma yolculuklarından öğrendiklerini paylaşacaklar.

Etkinliğe katılanlar sağlıklı yaşam ipuçları üzerine kurulu Pembe Tabu oyunu oynayacaklar. Toplantının sonunda ise Farkındalık Yogası yapılacak.

 “MEME KANSERİNE PEMBE ÖPÜCÜKLE MESAJINI PAYLAŞ”

pempe-opucuk

 

Medicana Sağlık Grubu da, “Bir Öpücükle Mesajını Paylaş! Kansere Karşı Bizimle Savaş!” sloganıyla  hastane, AVM ve sosyal medya mecralarında kansere dikkat çekiyor.

Peki, bu farkındalık projesine nasıl destek vereceksiniz? Bunun için meme kanseriyle ilgili vermek istediğiniz mesaja öpücüğünüzü iliştirip, fotoğrafını çekerek, #pembeopucuk hashtag’iyle paylaşmanız yeterli.

Meme kanserinin belirtileri, risk grupları, teşhis yöntemleri konusunda bu yıl ilk defa çok dikkat çekici projeler toplumla buluştu. Diyorum ki, hala kendi kendinize meme muayenesi yapmadıysanız, mamografi, meme ultrasonu çektirmediyseniz şimdi tam zamanı. Kasım gelmeden meme kontrollerinizi yaptırmak için doktorunuzdan randevu almayı ihmal etmeyin!

Esra Kazancıbaşı Öztekin

sagligimicin@gmail.com

Not: Bu yazı 23 Ekim 2016 tarihinde Yenibirlik Gazetesinde yayımlandı.


İçeriği Paylaşın