Çay İçebilecek Sağlığınız Varsa…


Bizi Takip Et


Her şey yolunda giderken sağlığımızın değerini bilmeyiz ne yazık ki…  Bir hastalık hiç beklenmedik anda kapımızı çaldığında;  nefes alabilmenin, uyuyabilmenin, yürüyebilmenin,  konuşabilmenin, görebilmenin aslında en değerli şey olduğunu fark ederiz. Dramatik bir şekilde…

Tiryakisi olduğum bir bardak demli çayı içebilmenin aslında benim için en büyük mutluluk olduğunu işte böyle bir zamanda öğrendim. Bağırsak düğümlenmesi nedeniyle hastaneye yattığımda.

Burnumdan mideme uzatılan tüp… Koluma bağlı serum… Yorgun ve uykusuz annem başucumda hastabakıcıların getirdiği çayla kendine gelmeye çalışıyor. Çayın kokusu burnuma geliyor. İmreniyorum, ama nafile.  Karnım davul gibi şişmiş, ameliyata alınmayı bekliyorum.  Evde demliğin ateşini hiç söndürmeyen,  yatmadan önce çay içmezse rahat uyuyamayan biri olarak hergün otomatiğe bağlanan bu alışkanlığımın aslında en büyük mutluluk olduğunu fark ediyorum.

İşte bu tür durumlarda, o güne kadar, başarılı bir iş yaşamı, ekonomik güvence, çılgın bir aşk, uyumlu bir evlilik, çocukların yurt dışında eğitimi gibi durumlara endekslediğimiz mutluluk çabalarımızın aslında ne kadar boş ve anlamsız olduğunu gerçeğiyle yüzleşiveririz birden. Aslında hayatta en büyük mutluluk,  deniz kenarındaki bir kafede çayını yudumlayabilecek sağlığa sahip olmaktadır.

Hastalık, kaza ya da afet nedeniyle yaşanan bir sağlık sorunu aynı zamanda kendimizi çaresiz hissettirir. Hiç hastalanmayacakmış gibi yaşadığımız için bir kriz planımız da yoktur. Sorular limanına demir atarız. Hastalığın tedavisinde ne gibi yöntemler uygulanmaktadır? Dünyadaki gelişmeler nelerdir? Bulunduğunuz kentteki  diyaliz merkezleri hangileridir? Türkiye’de karaciğer nakli ameliyatı yapılan hangi hastaneler vardır?  Nöbetçi eczanelere, koltuk değneği için sağlık tedarikçilerine nasıl ulaşabilirsiniz?

Sağlığınızla ilgili aradığınız  bu tür her bilgiyi artık internette bulabileceğiniz bir adres var;  www.sagligimicinhersey.com

SAĞLIKTA GÜVENİLİR BİLGİ
Türkiye’deki içeriği en zengin sağlık sitesi olma hedefiyle yola çıkan www.sagligimicinhersey.com’da  sizlere güvenilir, doğru ve güncel bilgi ulaştırmak için referans merkez konumundaki üniversite, devlet ve özel hastanelerin bilimsel kongreleri takip eden uzman hekimlerinin görüşlerine başvuracağız.

Bir diğer hedefimiz de www.sagligimicinhersey.com’un sanal sağlık rehberiniz olması…  Bu amaçla hazırladığımız “Alo Sağlık” bölümünde  il il özel, devlet ve üniversite hastanelerinin telefonlarının yanı sıra, ağrı tedavisi, uyku sorunları, bağımlılık tedavisi gibi konularda hizmet veren merkezlerin iletişim bilgileri de yer alıyor. Ayrıca her hastalık kategorisinin içinde kendi özel rehberi de bulunuyor.  Örneğin “Cinsel Sağlık” sayfasındaki rehberde, cinsel terapi uzmanlarına, cinsel fonksiyon bozukluğu konusunda Türkiye’de hizmet veren merkezlere, konuyla ilgili derneklere ve vakıflara ulaşmak mümkün.

Piyasaya çıkan yeni sağlık kitaplarından diyabet, hamilelik, yüksek tansiyon gibi sorunlarla ilgili ücretsiz halk konferanslarına kadar  hemen her konuda sizleri haberdar edeceğiz. Sağlıklı mutfak bölümümüzde ise kalp, kanser, diyabet gibi kronik hastalığı olanlar için yemek tarifleri, yemekleri pişirme ve saklama önerileri bulunuyor. Hem bütçeye uygun, hem de sağlıklı mutfak alışverişin püf noktaları, kilo aldırmayan yemek tarifleri anlatılıyor.

Estetik, güzellik, fitness, ünlülerle sağlık sohbetleri ise sitemizde yer alan diğer bazı bölümler.… Doğal Yaşam sayfamız ise  fiziksel sağlığı kadar içsel mutluğuna da önem verenler için. Burada meditasyon, yoga, nefes egzersizi, müzikle terapi gibi konularda yazıların yanı sıra, doğal yaşam merkezlerinin ve sağlıklı otellerin iletişim bilgileri de var.

Sağlık Market e Kozmo Market bölümlerimizde ise piyasaya çıkan bitki çaylarından besin probiyotik ürünlere, cilt gençleştirme özelliği olan kremlerden selülitle savaşan kremlere kadar pek çok ürün hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

ENGELLİ SAĞLIĞI
Sayıları 8 milyonu bulan engellileri de unutmadık. Türkiye’de engelli sağlığına yer veren halka yönelik ilk sağlık sitesi olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu sayfada engelli kişilerin karşılaştıkları sağlık problemleri ve bunlara dair çözümler anlatılıyor.

Bir hasta ya da hasta yakını olarak haklarınız nelerdir? Bu konuda ne gibi yasalar bulunmaktadır? Şizofreniden böbrek yetmezliğine  HIV pozitiften kansere kadar uzanan yelpazede hastalıklar ya da hasta hakları konusunda hizmet veren derneklere nasıl ulaşacaksınız? Bu tür bilgiler ise Sizin Köşeniz’de yer alacak. Bu bölümde iyileşme, zayıflama yada sigara bağımlılığı gibi kötü alışkanlarınızdan kurtulma öykülerinizi  yayınlayacağız. Yeni dünyaya gelen bebeğinizin ya da kanseri yenen babanızın iyileşme fotoğraflarına yer vereceğiz.

Türkiye’nin içeriği en zengin sağlık sitesini sizlerle buluşturmanın mutluğunu ekip arkadaşlarımla birlikte yüreğimizin derinliklerinde hissediyoruz. Bu siteyi yayına hazırlamak için uykusuz gecelere demir attık hep birlikte.  Sabahlara kadar çalıştık sağlık gibi bir alanda ciddi, güvenilir bir portal yaratmak için…

Yazılarını, bilgilerini, deneyimlerini  www.sagligimcinhersey.com’da  bizlerle paylaşan  tüm hekimlere, hastanelerin ve sağlıkta uzmanlık derneklerinin yetkililerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Şimdi izninizle bir çay molası rica ediyorum sizlerden. Bu merhaba ile yaşadığımız mutluğun keyfini  demli bir çay yudumlayarak çıkarmak için.

esrako@gmail.com

www.esrakazancibasiilesaglik.com


İçeriği Paylaşın