Memorial`dan Diyabet Okulu Ve Hamilelik Kursları

Memorial`dan Diyabet Okulu Ve Hamilelik Kursları


Bizi Takip Et


Diyabetle sağlıklı ve kontrollü bir yaşam sürdürmek için gerekli tüm bilgilerin verileceği ve en yeni tedavi yöntemlerinin anlatılacağı Diyabet Okullarına katılım ücretsiz…

Diyabet Okulu’nda diyabetle uzun süre yaşamın sonucunda doğabilecek problemlere karşı alınabilecek önlemler, hastalığın sistemik yan etkileri, ilaç ve insülin tedavisi, diyabette cinsellik, gizli şeker, diyabette beslenme, ayak sağlığı, göz ve kalp sağlığı, diyabette ağız ve diş sağlığının korunması gibi pek çok konuda hastalara bilgiler verilecek.

Memorial Ataşehir Tıp Merkezi’nden Prof. Dr. Birsel Kavaklı, eğitimin diyabet hastaları için önemi hakkında şu bilgileri verdi:

“Kişiler işittiğini unutabilir, gördüğünü hatırlar; fakat yaptığını anlar. O halde diyabet eğitiminde izlenmesi gereken yol, uygulamalı eğitim vermektir. Diyabet eğitimi diyabetli hastanın diyabeti, diyabetin yaşamı üzerindeki etkilerini ve bu etkilerle nasıl başa çıkacağını ayrıntılı bir şekilde öğrenmesini sağlar. Eğitim verilecek ilk başlıklardan biri, evde kendi kendine şeker takibini öğretmek olmalıdır. Çünkü ev şartlarında glisemi takibi; diyabetli ve ailesinin tedaviye aktif katılımını sağlar, tedavi hedeflerine ne kadar ulaşıldığını saptamaya yardımcı olur.

Eğitim, diyabet tedavisinin bir parçasıdır; diyabetlinin hastalığı ile yaşamaktan kaynaklanan problemlerini doktoru ile paylaşmasına imkan yaratır. Ancak hasta bir seferlik eğitim yerine, diyabetini yaşam boyu kontrol altına alacak sürekli bir eğitimi benimsemelidir.”

Uzman doktorların katılımıyla gerçekleşecek olan Diyabet Okulları,  Memorial İstanbul Hastanesi ve Memorial Ataşehir’de eş zamanlı başlayacak olup, katılımcılar 5 haftalık kursa ücretsiz kayıt yaptırarak katılabilecekler.  6 Mart 2010 tarihinde başlayacak olan program 3 Nisan 2010’a kadar her cumartesi günü 11:00-12:30 saatleri arasında gerçekleşecek

HAMİLELİK YOGASI KURSLARI

Yoga Uzmanı Dr. Neslihan İskit yönetiminde, Memorial Ataşehir Tıp Merkezi’nde düzenlenecek  Hamilelik Yogası 6 Mart’ta açılacak ve 23 Haziran’a kadar4 ay sürecek olan yoga programı ücretsiz olarak anne adaylarının katılımına açık olacak. Kurslar cumartesi günleri 15:00-16:00 saatleri arasında düzenlenecek.

Yoga Uzmanı Dr. Neslihan İskit, gebelik süresince yapılması gereken Hamilelik Yogası programının faydalarını anlattı:

“Hamilelik Yogası’nda hamileler için hazırlanmış temel duruş biçimleri, sizi anne olmaya ve huzurlu bir doğum yapmaya hazırlar. Yogada uygulanan nefes egzersizleri ile doğru nefes almayı öğrenerek akciğer kapasitenizi artırır, dolayısıyla daha çok oksijen alırsınız. Yoga, sadece vücudumuzu fiziksel olarak güçlendirmekle kalmaz. Artık eskisi gibi her şeye alınan, çabuk kırılan ve pes eden duygularımızdan kurtulup daha güçlü olmaya başlarız.

Gebelik süresince düzenli yapılan yoga programı ile hamile kadının fiziksel kondisyonu korunur. Duruş bozuklukları en aza indirilir. Solunum ve dolaşım sistemi güçlendirilir. Bulantılara veda edilir. Karın kaslarının ve omurgadaki değişikliklerin yeniden yapılandırılması ve kolay doğum sağlanır.

Doğum, hayatınızdaki en önemli değişimdir. Bir bebek dünyaya gelir, aynı zamanda bir anne, bir baba ve bir aile doğar. İyi bir anne ve baba olmak için başkalarından ilham alabilir, bazı teknikler öğrenebilirsiniz ama her çocuk ve her doğum eşsizdir. Mutlu bir hamilelik geçirmeniz ve bilinçli seçimler yapan bilinçli anne babalar olmanız için yoga yapmalı, düşüncelerinizi ve sezgilerinizi berraklaştırmalısınız.

Hamilelik yogası, bebeğin anne rahmine düştüğü andan başlayıp doğumdan sonraki 3. ayda tamamlanır. Bu nedenle iyi bir hamilelik geçirmek ve bebek dünyaya geldikten sonraki ilk 3 ay önemlidir. Bu dönemde mümkün olduğunca huzurlu olmak ve bu huzuru bebeğe yansıtmak onun bütün hayatını etkileyen önemli bir unsurdur. Sizinle aynı durumda olan kadınlarla zaman geçirmek, hayatınızın bu döneminde duygularınızı paylaşmak yoganın diğer bir faydasıdır. Zaman zaman kollarınızı karnınıza dolayıp bebeğinizle şarkı söylemenin keyfini çıkarmalısınız.”

DOĞUMA HAZIRLIK KURSLARI

Ücretsiz olarak düzenlenecek olan Doğuma Hazırlık Kursları, Memorial İstanbul Hastanesi ve Memorial Ataşehir Tıp Merkezi’nde yine Mart ayında düzenlenecek. Kurslarda; hamilelik süresince dikkat edilmesi gereken hususlardan, gebelikte vücutta oluşacak değişiklikler ile doğum süreci ve hamilelik sonrası anne bebek sağlığına kadar bilinmesi gereken her şey, uzman hekimler tarafından anne adaylarına anlatılacak.

Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Cihangir Yılanlıoğlu anne adaylarını gebelik dönemi ve sonrası ile ilgili bilinçlendiren Memorial Doğuma Hazırlık Kursları hakkında şu bilgileri verdi:

“Hamilelik, hayatta birkaç kere karşılaşılan farklı ve özel bir durumdur. Bu nedenle, gebelik dönemi hakkında önceden bilgi sahibi olmak ve gerekli tedbirleri almak sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek ve problemleri en aza indirgemek açısından için önem taşımaktadır.

Ülkemizde yaygın olmayan doğuma hazırlık kurslarının önemi anlaşılmış değildir. Memorial Doğuma Hazırlık Kursları ile çoğu hayatlarında ilk defa hamilelik yaşayan kadınlar ve ilk defa baba olacak olan erkekler, uzmanların tecrübelerini teorikte ve pratikte görme imkanına sahip oluyorlar. Olası bir problemde ne yapmaları gerektiğini bilen ebeveynler, Doğuma Hazırlık Kursu’ndan kazandıkları pratik ve basit bilgiler ışığında hayati önem taşıyan bazı problemlerin önüne geçebiliyorlar.”

Memorial İstanbul Doğuma Hazırlık Kursu 4 Mart 2010 tarihinde başlayarak 8 Nisan’a kadar sürecek. Kurslar Perşembe günleri 18:30-20:30 saatleri arasında.

Memorial Ataşehir’de düzenlenecek olan Doğuma Hazırlık Kursu ise 6-27 Mart tarihleri arasında her Cumartesi 13.00 – 14.30 saatleri arasında, 4 hafta boyunca anne adaylarının katılımına açık olacak.


İçeriği Paylaşın