Menisküs Transplantasyon Kadavra Kursu

Menisküs Transplantasyon Kadavra Kursu

Menisküs Transplantasyon Kadavra Kursu

Bizi Takip Et


Tıp dünyasında birçok alanda olduğu gibi diz cerrahisinde de ilerlemeler büyük adımlarla devam ediyor. Diz ekleminde çok önemli rolü bulunan menisküs kayıplarının tedavisinde yapılan menisküs nakilleri yüz güldürücü sonuçlar veriyor.

Menisküs kayıplarında kesin tedavi yöntemi olarak son yıllarda öne çıkan menisküs transplantasyonu, Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde düzenlenen bir kadavra kursu ile diz cerrahlarına tanıtıldı. BAU Tıp Fakültesi Prof. Rhoton Anatomi Laboratuvarı’nda düzenlenen kursta, kadavra dizleri üzerinde gerçekleştirilen menisküs nakli ile bir ilk gerçekleştirildi.

Türkiye Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneği’nin (TUSYAD) katkılarıyla düzenlenen ve Uluslararası Artroskopi Diz Cerrahisi ve Ortopedik Sporlar Tıbbı Derneği  (ISAKOS) Onursal Üyesi, Avrupa Diz Cerrahisi Derneği (ESSKA) eski başkanlarından Prof. Dr. Rene E. Verdonk’un, eğitici olarak katıldığı kursun basın toplantısı Bahçeşehir Üniversitesi’nde yapıldı. Toplantıda konuşan Prof. Verdonk, halen dünyada çok yaygın olmamakla birlikte başarıyla uygulanan menisküs transplantasyonunun öğrenilmesi ve uygulanmasına yönelik yapılacak kadavra kursunun ortopedi ve diz cerrahlarının bu yeni alanda tecrübelerini artırma amacını taşıdığını bildirdi. Menisküs nakline her yıl pek çok hastanın ihtiyaç duyduğunu belirten Prof. Dr. Verdonk, “Menisküs transplantasyonu yapılmadığında kişinin günlük yaşamı olumsuz etkileniyor. Sorun yaşanan dizin kireçlenmesine neden oluyor” diye konuştu.

DONÖR BANKALARI DÜNYADAKİ TALEBİ KARŞILAYAMIYOR!

Departmanlarında ilk kez 1989 yılında menisküs naklini gerçekleştirdiklerini belirtten Prof. Dr. Verdonk, menisküs transplantasyonunun yapılabilmesi için donör bankalarının önemine işaret etti. Prof. Verdonk, gerçekleştirecekleri kursun dünyada bir ilk olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yılda yaklaşık 10 – 15 civarı menisküs transplantasyonu gerçekleştiriyoruz. Bu nakilleri yapabilmek için donör bankaları çok önemli. Ancak kısıtlı sayıdaki donör nedeniyle donör bankaları talepleri karşılayamıyor. Menisküs dokusunu bulmak her zaman kolay olmuyor, ortalama 6 aylık bir bekleme süresi geçiriliyor.”

BAU Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç ise tıbbın temelinin anatomi olduğunu vurgulayarak, “Her yıl onlarca kursa ev sahipliği yapan Prof. Rhoton Anatomi Laboratuvarı, ülkemize bir armağandır.  İddialı olduğumuz Rhoton Anatomi Laboratuvarımız cerrahi çalışma yapmak isteyen tüm hekimlerimize, cerrahlarımıza her zaman açıktır” dedi.

MENİSKÜS DOKUSUNUN MALİYETİ YAKLAŞIK 15 BİN DOLAR

Menisküs Transplantasyon Kursu Başkanı BAU  Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Haklar da içerisinde birçok dokuyu bulunduran diz ekleminde menisküslerin çok önemli rol aldığını bildirdi. Menisküs  yırtıkları sonrasında ihtiyaç duyulan menisküs  cerrahilerinde amacın her zaman menisküsleri  korumak olduğunu ifade eden Prof. Dr. Haklar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak her zaman menisküsleri  korumak mümkün olamamakta ve menisküslerin yırtık parçaları çıkartılmak zorunda kalınmaktadır. Özellikle genç hastalarda ortaya çıkabilecek ve istenmeyen bir  durum olan menisküs eksikliği kişinin dizinin kısa sürede kireçlenmesine neden olabilmekte  ve hayatını çok olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir. Menisküs cerrahileri sonrasında menisküslerinin büyük bir kısmını kaybetmiş hastalar için dünyada da pek sık olmayan uygulamalardan bir tanesi menisküs transplantasyonlarıdır. Menisküs transplantasyonları ileri cerrahi deneyim , imkanlar ve doku bankası gerektiren girişimlerdir. Menisküs transplantasyonu ortopedik cerrahın transplantasyon sırasında teknik zorluklar yaşayabileceği detaylı ve oldukça hassas bir cerrahidir. Ülkemizde doku bankası bulunmaması nedeni ile transplante edilecek menisküsler soğuk taşıma yöntemleri ile doku bankası olan ülkelerden getirtilmektedir. Donör bankalarının çoğu ABD’de. İngiltere, İtalya ve İran’da doku bankası var ama Türkiye’de yok. Menisküs dokusunun yurtdışından getirilmesinin maliyeti 10 – 15 bin doları buluyor.”

Basın toplantısında konuşan menisküs nakli yapılan hastalar Beşire Virdil (35), Ece Şimka (39) ve Mehpare Köseli (31) da tedavinin öncesinde yaşadıkları sorunları ve sonrasında değişen hayatlarını anlattılar.

Prof. Dr. Rene Verdonk, İstanbul’un Kalbinde Bilim Konuşmaları Konferansı’nda da dünden bugüne menisküs cerrahisinin gelişimini katılımcılara aktardı.


İçeriği Paylaşın