Merck Çalışanlarından Kansere Karşı “Cesur Ol” Çağrısı

Merck Çalışanlarından Kansere Karşı “Cesur Ol” Çağrısı

Merck Çalışanlarından Kansere Karşı “Cesur Ol” Çağrısı

Bizi Takip Et


Merck Türkiye çalışanları Dünya Kanser Günü’nde kansere karşı farkındalığı artırmak için bir etkinlik gerçekleştirdi. Kanser Savaşçıları Derneği işbirliği ile düzenlenen etkinlikte, kanser konusunda farkındalık oluşturarak, hastalıkla mücadelede cesur olunması gerektiği mesajı verildi.

Kanser her yıl 9.6 milyon insanın ölümüne sebep oluyor, bu sayının 2030’a kadar neredeyse iki katına çıkacağı tahmin ediliyor. Kanserle mücadelenin dünyaya yıllık toplam maliyeti ise 1.16 trilyon dolar. Otoriteler yaygın kanserlerin en az üçte birinin önlenebileceğine dikkat çekiyor. Bu da kanser konusunda bilinçlenme, erken teşhis, zamanında uygun tedavi ile yılda 3,7 milyon insanın hayatının kurtulması anlamına geliyor.

Bu yılki 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nun teması, Union for International Cancer Control (Uluslararası Kanser Kontrol Birliği) tarafından “I am, I will” (Ben kimim, ne yapacağım) ve “Be bold” (Cesaretli ol) olarak belirlendi.

Bu çerçevede, 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde Merck Türkiye çalışanları ve Kanser Savaşçıları Derneği üyeleri, kurdukları stand ve dağıttıkları broşürlerle kanserden korunmak için konuya dikkat çekmenin daha da ötesinde, günlük hayatın içinden insanlara dokunarak ‘Harekete Geçme”nin önemini gündeme taşıdılar.

BROŞÜR DAĞITIP, “HAREKETE GEÇİN” DEDİLER

Kanser hastalığı hakkında farkındalık yaratmak için harekete geçen, Merck Türkiye çalışanları Kanser Savaşçıları Derneği’nin gönüllülük aktivitesine destek verdiler. Önce Onkoloji Uzmanı Dr. Esat Namal’dan kanserden korunma yöntemleri, doğru bilinen yanlışlar ve bu hastalıkla mücadelede yüzleşme ve cesur olmanın önemi hakkında bilgiler aldılar. Daha sonra, “Cesurum ve ben kanser farkındalığı için harekete geçeceğim” yazan tişörtlerini giyerek bu hastalığın insanlığa ve dünyaya olan yüküne dikkat çekmek için bir AVM’de bilgilendirici broşürler dağıttılar.

Dağıtılan broşürlerde bilinçlenmek, bilinçlendirmek ve sağlıklı bir yaşam sürmek için kanser farkındalığını arttırmanın önemine şu mesajlarla dikkat çekildi:

CESURUM ve BEN

  • Bilgileneceğim
  • Destek olacağım
  • Kontrole gideceğim
  • Adımlarımı sağlıklı bir gelecek için atacağım
  • Farkındalık için konuşacağım

Bunları biliyor musunuz?

  • Kanserin genel belirtileri ve semptomları hakkında bilgi sahibi olalım ve çevremizdekileri bilgilendirelim.
  • Kanser tedavisiyle ilgili ön yargılar ve yanlış bilgiler, tanı ve tedaviden kaçınmaya neden olabilir.
  • Kanser taramaları ve erken tanı doğru, etkili bir tedaviye ulaşmak için önemlidir.
  • Kanser, dünya çapında ikinci önde gelen ölüm nedenidir.
  • Kanserden ölümlerin yüzde 70’i düşük ile orta gelirli ülkelerde meydana gelmektedir.

İçeriği Paylaşın