Novartis Organ Nakli Alanındaki Çalışmalarının 30. Yılını Kutladı

Novartis Organ Nakli Alanındaki Çalışmalarının 30. Yılını Kutladı

Novartis Organ Nakli Alanındaki Çalışmalarının 30. Yılını Kutladı

Bizi Takip Et


Novartis’in organ nakli alanında geliştirdiği ilk tedavinin 30’uncu yıldönümünde kaydedilen gelişmeler ve son dönemdeki yenilikler paylaşıldı. Şirketin bundan 30 yıl önce keşfini yaptığı ve böbrek naklinden sonra bir yıllık sağ kalım oranının yüzde 50’lerden yüzde 80’in üzerine çıkmasını sağlayan tedavinin günümüze kadarki gelişiminin anlatıldığı toplantıda ayrıca, Novartis’in geliştirdiği tedaviler sonucunda organ nakli hastalarında sağlanan uzun dönem sonlanımların araştırılmasında dönüm noktası olan yeni çalışması ile ilgili en yeni veriler aktarıldı.

Novartis’in organ nakli alanındaki çalışmalarını yorumlayan Novartis İlaç Global Geliştirme Başkanı Dr. Timothy Wright; “Bundan 30 yıl önce yaptığımız ürün keşfiyle organ nakli alanının yapısını daha en başından şekillendirdik. Novartis olarak, organ nakli hastalarına sunulan sağlık hizmetlerini ileri götürmek için yenilikçi çözümler üretme kararlılığımızı koruyoruz ve bu alandaki çalışmalarımıza büyük öncelik veriyoruz” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’DE ORGAN NAKLİ

Organ nakliyle ilgili şubilgiler verildi:

“Türkiye’de geçtiğimiz yıl yaklaşık 3000 hastanın böbrek nakli, 1000 kadar hastanın da karaciğer nakli ile hayata yeniden tutunduğu bilinmektedir.  Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı ise her geçen gün artmakla birlikte, Türkiye’de bugün on binlerce kronik böbrek yetmezliği hastası diyaliz cihazlarına bağlı olarak yaşamlarını sürdürebilmek için böbrek beklemektedir.

Türkiye’de organ nakilleri  T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Organ, Doku Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın denetim ve koordinasyonunda gerçekleştirilmektedir. Organ nakli olacak hastalar, Türkiye’de dünya sıralamasında en üst sıralarda yer alan çok sayıdaki merkezde, dünya standartlarında organ nakli imkanına erişmektedir.”


İçeriği Paylaşın