Merck, Kuzey Beyaz Gergedanının Neslini Koruyacak

Merck, Kuzey Beyaz Gergedanının Neslini Koruyacak

Merck, Kuzey Beyaz Gergedanının Neslini Koruyacak

Bizi Takip Et


Merck, soyu tükenmekte olan Kuzey Beyaz Gergedanının neslini sürdürmek için büyük hayvanların desteklenmiş üremesi konusunda uzmanlaşmış Leibniz Zooloji Vahşi Yaşam Araştırma Enstitüsü ve İtalya Cremona’daki biyoteknoloji laboratuvarı Avantea ile ortaklaşa çalışmalar yürütüyor. Merck bu kapsamda işbirliği yaptığı kuruluşlar ile birlikte türünün son erkek üyesi 2018 yılında ölen, geriye dünyada yalnızca iki yaşlı dişi kalan Kuzey Beyaz Gergedanının neslini devam ettirmeyi hedefliyor. Soyu tükenmek üzere olan Kuzey Beyaz Gergedanının neslini sürdürme çalışmaları kapsamında Biorescue projesi başladı. Bu çalışma, Uluslararası Bilim Birliği, Leibniz Hayvanat Bahçeleri ve Vahşi Yaşam Araştırma Enstitüsü (Leibniz-IZW) başkanlığında ve Max Delbrück Moleküler Tıp Merkezi (MCD)’nin katkılarıyla Alman Federal Devlet Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’nın (BMBF) biyolojik çeşitliliği koruma araştırma teşviki kapsamında tahsis ettiği 4 milyon Avro bütçeyle hayata geçti. Kenya hükümeti BioRescue’ya fon ayırarak BMBF Alman ağ ortaklarını destekliyor. BMBF fonuyla karşılanamayan araştırma giderleri, uluslararası birlik ortakları ve dışarıdan bağışta bulunan şahıslar, Merck’in de aralarında olduğu bilim ve teknoloji şirketi endüstri destekçileri ile özel sektör tarafından karşılanıyor. Dünyanın en eski ilaç ve kimya şirketlerinden biri olarak 351 sene önce kurulan ve bugün önde gelen bilim ve teknoloji şirketleri arasında yer alan Merck, bu kapsamda dünya üzerinde yalnızca iki yaşlı dişi kalan ve soyu tükenmekte olan Kuzey Beyaz Gergedanının neslini sürdürmek için çalışmalarını sürdürüyor. Merck, İtalya Cremona’daki biyoteknoloji laboratuvarı Avantea ile ortaklaşa çalışmalar yürüterek soyun tükenmesini önlemek adına destekli üreme teknolojisini (ART) sunuyor.

“KUZEY BEYAZ GERGADANININ NESLİNİ KURTARMAYI HEDEFLİYORUZ”

Merck olarak böylesine zorlu ancak bir o kadar da ilham verici bir projenin parçası olmaktan son derece memnun olduklarını belirten Merck Doğurganlık Küresel İş Franchise Başkanı Dr. Jan Kirsten, “Bu zorlu projenin başarıya ulaşmasını sağlamak için en yenilikçi teknolojilerimizi sunuyoruz. Bu proje bilimsel açıdan heyecan verici olmanın yanı sıra gelecek nesiller için çevresel açıdan büyük önem arz eden biyolojik çeşitliliği korumak adına da temel rol oynuyor. Kuzey Beyaz Gergedanı, geriye sadece iki dişi kaldığı için, dünyada soyu tükenmekte olan canlılar arasında da en büyük risk grubunu oluşturuyor. Son yirmi yıldır Kuzey Beyaz Gergedanlarının kendi soylarını idame ettirmeleri konusunda ortaya konan geleneksel yaklaşımlar da defaten sonuçsuz kalmış. Bizler doğayı korumaya gönül vermiş insanlarla ve araştırma gruplarıyla Kuzey Beyaz Gergedanının soyunun tükenmesini önlemek adına destekli üreme teknolojisini sunarak (ART) işbirliği yapmaktan gurur duyuyoruz.

ART daha önce böyle bir türde hiç başarılı olmadı ve bu bizim için oldukça zorlu bir proje. Son erkek Kuzey Beyaz Gergedanının ölümünden önce, sperm örnekleri alınarak donduruldu. Bu spermler, geriye kalan iki Kuzey Beyaz Gergedanının yumurtalarını döllemek için kullanılacak. Bu embriyolar yenilikçi kuluçka makinamız  ile İtalya’daki bir laboratuvarda kültive edilecekler. Nakle uygun olmaları halinde embriyolar Kuzey Beyaz Gergedanı taşıyıcı annelerine nakledilecek ve sonrasında da sağlıklı olarak dünyaya gelmeleri beklenecek.“ açıklamasında bulundu.


İçeriği Paylaşın