Migren Ağrılarına Nefesle Terapi

Migren Ağrılarına Nefesle Terapi

Migren Ağrılarına Nefesle Terapi

Bizi Takip Et


Migren, Panik atak, kronik baş ağrısı ve anksiyete krizleriniz mi var? Doğru nefes alıp vermiyorsunuz demektir… Nefes koçu Semir Kurtoğlu doğru nefes alma tekniklerini kullanarak migrenden ve daha bir çok hastalıktan kurtulabileceğinizi belirtiyor.

BEBEKLER, YETİŞKİNLERDEN DAHA DOĞRU NEFES ALIYOR

İnsanların büyük çoğunluğu bebeklikte doğru nefes alıyor ve egonun gelişimiyle beraber 2-3 yaşlarında doğru nefes almayı unutuyor. Sağlıklı bir bebeği izlediğinizde ‘Doğru nefes nasıl alınır? Nasıl verilir?’ bunu görebilirsiniz. Çoğumuz doğru nefes almıyoruz çünkü şartlar, stres faktörü gibi etkenler bizim doğru nefes almamıza engel oluyor. Doğru nefes alıp almadığınızı tespit edebilmek için öncelikle nefesinizi ne kadar tuttuğunuza bakmanız gerekiyor. Stres, üzüntü, acı karşısında hep nefesimizi tutuyoruz. Doğru nefes dediğimiz aslında burunda alınan, diyafram dediğimiz vücudun karın bölgesinde toplanan ve oradan tüm vücuda yayılarak, alış süresi, veriş süresinden daha uzun olan, açık ve bağlantılı nefestir. Karın bölgesine alınmasının nedeni, diyafram kasımızın kasılmasını sağlayarak onun açılımıyla akciğerlerimizi tam kapasiteyle çalışmaya uygun pozisyona getirmesidir. Doğru nefes dakikada en az 14-16 kere alınıp verilir. Buna dayanarak gözlem yaparsanız kendinizin ve etrafınızdakilerin doğru nefes alıp almadığını anlayabilirsiniz.

 “KRONİK BAŞ AĞRILARI VE MİGREN”

Nefes koçu Semir Kurtoğlu dayanılmaz migren ağrıları hakkında şunları ifade ediyor “Şiddetli patolojik hastalıklar kaynaklı olmayan kronik baş ağrılarımızın büyük çoğunluğu, vücudumuzun susuz kalmasından ve yanlış nefes alıp vermemizden kaynaklıdır. Türkiye de her 8 kadından 2’si ve aynı şekilde her 12 erkekten 1’i migrenden şikayetçidir. Bu kadar yaygın görülmesine rağmen henüz tam olarak tedavisi açıklanmamıştır. Oysa en doğal ve kesin çözüm apaçık ortada… Nefes!

Nefesinize odaklanıp vücudunuzda doğru nefes alışverişinizi sağladığınızda kanınızdaki oksijen miktarı yükselecek ve bununla doğru orantılı olarak hücrelerinize taşınan oksijen miktarı artacaktır. Oksijenin “hücre yenileyici” özelliği dikkate alınacak olursa doğru nefesle kendinize verebileceğiniz en büyük ödül aslında “tazelenmeniz-yenilenmenizdir”. Oksijene doygun bir bedenin de bağışıklık sistemi ve kendi kendini tedavi etme mekanizması oldukça iyi çalışır. Aynı şekilde oksijene doygun bir beden hem dahili hem harici nedenlerle oluşabilecek “stres” ile kolaylıkla baş edebilmektedir. Bu halde, yukarda tanımını yaptığımız gibi, şiddetli patolojik bir rahatsızlık kaynaklı olmayan, migren gibi baş ağrılarınızın, herhangi bir başka tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşmesi kaçınılmazdır.

Tedavi desteği amacıyla kullanılan nefes tekniğimiz, gündelik olarak alıp vermemiz gereken “doğru nefes” tanımına ek olarak, farklı nefes egzersizlerini de gerektirir. Örneğin migren sıkıntısı yaşayan insanların, atak anlarında nefesleriyle rahatlaması için “gündelik doğru nefes” tanımına uygun nefesten daha sakin, daha uzun sürede alınıp daha uzun sürede verilen nefeslerle ve tam olarak nefesine odaklanarak atağı yönetmesi gerekir.

Aynı şekilde çağın hastalıkları gibi değerlendirilen anksiyete ve panik atak gibi rahatsızlıklarda da gündelik nefes alışkanlığınızı “doğru nefes”e çevirerek ve atak anlarında nefesinize odaklanıp atak anını nefesinizle yöneterek, hastalığınızda pozitif yönde büyük ilerlemeler kaydedebilirsiniz.

Doğru nefes alış verisi’nin gebeliğe de çok büyük katkıları olduğunu belirten Kurtoğlu ‘ Gebelikte yapılan nefes çalışmalarında, öncelikle anne-çocuk arasındaki bağı kuvvetlendirmeyi sonrasında ise daha rahat bir gebelik ve doğal doğum hedefliyoruz. Anne adaylarının yine zihinlerini ve bedenlerini rahatlatarak, o güne kadar süregelmiş olan doğuma dair tüm sıkıntılı düşüncelerden uzaklaştırmaya gayret gösteriyoruz. Doğum dalgası geldiği andan mucizevi doğumun gerçekleşeceği ana kadar geçecek olan süreci nefesiyle yönetmesini sağlayacak teknikleri, anne adayının bedeninde bir şartlı refleks haline getiriyoruz. Ve bu şekilde doğumu en doğal ve kolay haliyle yönetmeye çalışıyoruz. Dedi.

“DOĞRU NEFES ALIP VERMEYİ ÖĞRETİYORUZ”

Kurtoğlu ‘ Nefes terapisine gelenlerin çoğu işinde, özel hayatında mutsuzluklar mücadele eden insanlar. Tıbbi tedaviye ihtiyaç duyan herkesin bir uzman doktordan yardım alması gerekiyor tabii ki. Bizler danışanlarımızın yaşam kalitesini arttırmak adına, en doğal yöntem olan, nefes alıp vermeyi merkez alıyoruz. Nefes seminerlerimizde öncelikle doğru nefes alıp vermeyi öğretiyoruz. Vücuda maksimum oksijeni göndererek oksijen seviyesini yükseltmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda yaptığımız olumlamalarla da onların zihnini boşaltarak nefesine odaklanmayı öğretmeye çalışıyoruz. Nefesine odaklanan biri de gündelik hayatında nefes alıp vermeye odaklanan bir insan da daha önce doğru nefes almadığını görüyor ve doğru nefes alıp verme işine başlamış oluyor.” Diyerek sözlerine son veriyor.


İçeriği Paylaşın