Novartis, En Şeffaf Sağlık Firması Seçildi

Novartis, En Şeffaf Sağlık Firması Seçildi

Novartis, En Şeffaf Sağlık Firması Seçildi

Bizi Takip Et


Novartis, şirketlerin şeffaflık, dürüstlük ve hesap verebilirlik ilkelerini inceleyen uluslararası şeffalık örgütü Transparency International tarafından yayınlanan raporda “En Şeffaf Sağlık Firması” seçildi.

Çok uluslu şirketlerin 2012 yılındaki yolsuzluk ve rüşvet gibi yasadışı uygulamalarına odaklanarak hazırlanan raporda şirketler; iş hızlandırmak için ödenen ücretler, ihlal edenlerin korunması, siyasetçilere yapılan bağışlar, organizasyonel şeffaflık ve ülke bazında raporlama kriterlerine göre değerlendirildi.

Firmaların websitelerinde yayınlanan halka açık bilgilerin analizine dayanarak hazırlanan raporda “organizasyonel şeffaflık” alanında en yüksek puanı alarak sağlık firmaları arasında birinci sıraya yerleşen Novartis, aynı zamanda sıralamanın İsviçre kökenli en şeffaf şirketi olarak da nitelendirildi.

Transparency International, çok uluslu firmalardan, yolsuzlukla mücadele programlarının duyurulması; bağlı kuruluşlarının, iştiraklerin, ortak girişimlerin ve ilgili diğer kuruluşların açıklanması; her ülke operasyonlarının mali hesaplarının ayrı ayrı yayınlanması gibi spesifik taleplerde bulunmaktadır. Örgüt, ülkelerin demokratik, sosyal ve ekonomik yönden gelişimi için toplumun tüm kesimlerinde şeffaflık, dürüstlük ve hesap verebilirlik ilkelerini hâkim kılma amacını taşımaktadır.


İçeriği Paylaşın