Novartis, Kan Bağışı ve Kök Hücre Bağış Kampanyası

Novartis, Kan Bağışı ve Kök Hücre Bağış Kampanyası

Novartis, Kan Bağışı ve Kök Hücre Bağış Kampanyası

Bizi Takip Et


Binlerce hastanın umudu kan ve kök hücre ihtiyacının karşılanmasına yönelik bağış kampanyasına tüm Novartis çalışanları katıldı. Yapılan taramalardan elde edilecek sonuçlar, yaşamak için ve iliğe ihtiyaç duyan hastalara çare olacak.

Novartis Onkoloji ile Türk Kızılayı, birçok genetik hastalığın tedavisi için kilit önem taşıyan kök hücre ve her insanın yaşamak için ihtiyaç duyduğu kana yönelik ihtiyacın karşılanmasını hedefleyen anlamlı bir iş birliğine imza attı.

Novartis Gönüllülük Günü kapsamında; Mayıs ayında Novartis Onkoloji’nin İstanbul Kavacık’taki ofisinde Novartis çalışanları kan ve kök hücre bağışına katıldı. Tüm Novartis çalışanları tarafından yoğun ilgi gösterilen kan ve kök hücre bağışın kampanyası ile Türkiye genelinde ki kan ve kök hücre ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunuldu.

Novartis Onkoloji Genel Müdürü Pınar Üstündağ, Türk Kızılayı iş birliğinde gerçekleştirilen kan ve kök hücre bağış kampanyası hakkında: “Birçok genetik hastalığın tedavisinde kilit rol oynayan kök hücre ve yüzlerce hastalığın tedavisinin ilk koşulu olan kan bağışı konusunda toplumun her kesiminin bilinçlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Novartis Onkoloji çalışanları olarak ‘yaşama artı değer katma’ misyonuyla çalışıyoruz. Bu misyonun gerekliliklerinden biri de böylesine seferberliklere ilk elden katkıda bulunmak. Bağış kampanyasına katılan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Dilerim, ihtiyaç sahibi binlerce insana umut olacak sonuçlar elde edilir.”

DÜNYADA HER 15 SANİYEDE BİR KİŞİ ÇEŞİTLİ NEDENLERDEN ÖTÜRÜ KAN BAĞIŞINA İHTİYAÇ DUYUYOR

Kan bağışı ortalama 15 dakika kadar süre alıyor. Kan bağışında verilecek bir ünitelik kan, üç farklı ürüne dönüşüyor ve üç farklı hastanın kan ihtiyacını karşılamaya yetiyor. Kök hücre nakli ise kemik iliği kanserinden lenfomaya, immün yetersizliklerinden kalıtsal anemilere kadar birçok metabolik ve genetik hastalığın tedavisi için kilit önem taşıyor. Kök hücre nakillerinde alıcı ve verici arasındaki uyumu tespit etmek için doku antijenlerine (HLA, Human Leucocyte Antigen) bakılıyor. Doku antijenleri, barındırdıkları özellikler itibarıyla 10.000’den fazla farklılıktan oluşuyor. Dolayısıyla uygun bir bağışçı bulunabilmesi için milyonlarca insanın taranması gerekiyor. 18-50 yaş aralığında kronik hastalığı bulunmayan herkes kök hücre bağışı yapabiliyor.


İçeriği Paylaşın