Novartis Sıtmayla Mücadeleye Devam Ediyor

Novartis Sıtmayla Mücadeleye Devam Ediyor

Novartis Sıtmayla Mücadeleye Devam Ediyor

Bizi Takip Et


Novartis’in sıtma ile mücadele amacıyla yürüttüğü “Yaşam İçin SMS” (SMS For Life) projesi ile Tanzanya’nın üç bölgesinde 1.2 milyon nüfusu kapsayan 6 aylık bir pilot uygulama sonunda üç bölgede de ilaç stoklarının tükenme oranı yüzde 79’dan yüzde 26’ya kadar indirilerek hastaların tedaviye erişiminde önemli bir başarı sağlandı.

Novartis’in İsviçre Basel’de bulunan merkezinde geçen ay düzenlenen “konferansta, proje ile ilgili son gelişmeler aktarılarak, projenin Tanzanya’da elde ettiği başarı sonrasında Gana ve Kenya’da da yeni ilaç ve yeni pilot uygulamalarla başladığına işaret edildi.

Kamu-özel sektör işbirliği olarak 2011 yılının Aralık ayında başlatılan ve yaklaşık 26 milyonluk bir hedef kitleyi kapsayacak şekilde tasarlanan projede, ücra yerlerdeki sağlık kuruluşlarında stok düzeylerinin haftalık takibi için SMS, internet ve elektronik harita teknolojisi bir arada kullanılıyor. Novartis liderliğinde /Roll Back Malaria (RBM), Tanzanya Hükümeti, Vodafone, IBM ve Google işbirliği ile yürütülen proje genel olarak, stokta ilaç kalmama durumlarını ortadan kaldırarak ilaca erişimi arttırmayı amaçlıyor.

Proje kapsamında kurulan sistem ile halk sağlığı kuruluşlarına her hafta bir kısa mesaj gönderilerek mevcut stok düzeyleri sorgulanıyor. İletilen yanıtlar toplanıyor ve web üzerinden erişilebilen merkezi bir veritabanına kaydediliyor. İlgili verilerin özeti rapor haline getirilerek internet, cep telefonu ve e-posta yoluyla sağlık personeline iletiliyor. “Yaşam İçin SMS” sistemi ile sağlanan bu bilgiler sağlık personelinin güncel bilgilere dayalı olarak sağlık hizmetleriyle ilgili gerekli tedbirleri alabilmelerini sağlıyor.

YAŞAM İÇİN SMS

Novartis Ülke Başkanı Güldem Berkman, “SMS for Life (Yaşam için SMS) projesi gündelik hayatımızın bir parçası olan SMS-kısa mesaj gibi bir teknolojinin insan hayatını kurtarmakta nasıl bir fark yaratacağına güzel bir örnek.

Bu açıdan bakıldığında ülkemiz için de farklı sektörlerin işbirliğinin yenilik üretmesi için son derece ilham verici” dedi ve şöyle ekledi;

“Diğer yandan bu proje, özel sektör- kamu ve üniversite işbirliği açısından da bakıldığında bu üçlü güç birliği ile toplumsal sorunların çözümünde önemli katkılar yapılabileceğine yürekten inanıyorum.”

İsviçre Kalkınma ve İşbirliği Kurumu, Medicines for Malaria Venture, Vodafone ve Novartis’in desteğiyle, SMS for Life uygulaması bugün Tanzanya genelinde 5097 halk sağlığı kuruluşunun tamamını kapsıyor.

Gana ve Kenya’ya doğru genişleyen program halen Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) ve Kamerun’da planlama safhasında bulunuyor. Bu teknoloji ile ilerleyen günlerde, söz konusu ülkelerde sıtma ilaçları ve hızlı tanı testlerinin yanı sıra kan ürünü, antibiyotik (Gana) ve cibinlik (KDC) stok düzeyleri hakkında da haftalık olarak bilgi toplamak amaçlanıyor.


İçeriği Paylaşın