“İçinizdeki Balon”a Dikkat!

“İçinizdeki Balon”a Dikkat!

“İçinizdeki Balon”a Dikkat!

Bizi Takip Et


Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği, bilimsel ve mesleki bir sivil toplum kuruluşu olarak cerrahi kalp ve damar hastalıkları hakkında toplumu aydınlatmayı görev bilmektedir. Bu bağlamda özellikle ölümcül durumlara yol açabilecek hastalıklarla ilgili toplumda farkındalık yaratmak amacıyla bir sosyal sorumluluk projesi başlatıyoruz. Bu projenin amacı “aort” denen büyük atardamarın karın bölgesinde yer alan kısmının balonlaşması hakkında halkımızı bilgilendirmek ve bu hastalık için risk taşıyan kişilerde farkındalık sağlamaktır. Kampanya için çekilen filmde sanatçı Rasim Öztekin yer almıştır.

KAMPANYANIN SLOGANI: “İÇİNİZDEKİ BALON” 

Aort denilen vücudumuzun en büyük atardamarının karın bölgesindeki balonlaşması, çoğunlukla bir yakınmaya neden olmadan sessizce ilerler ve patlayıp kanamaya yol açar. Bu durumdaki hastaların yaklaşık yüzde 60 ile 80’i hastaneye ulaşamadan kaybedilir. Ameliyata kadar ulaşabilen hastaların da riski yüksektir. Sonuçta, kanamaya yol açmış damar balonlaşması olan tüm hastaların en çok yüzde 10 ile 25’i taburcu olabilir. Eğer risk altındaki kişilerde “anevrizma” denilen damar balonlaşması olup olmadığı önceden saptanabilirse, cerrahi girişim ile yaşamsal tehlike ortadan kalkar. Bazı ülkelerde 65 yaş üzerindeki her erkek bu hastalığın yakalanabilmesi için tarama programları çerçevesinde kontrole çağırılmaktadır.

Karın anadamarındaki balonlaşma, çoğunlukla böbrek damarlarının altındaki bölgede damar duvarının yaşlandıkça zayıflaması ve genişlemesi sonucu oluşur. Sigara ve genetik etkenler balonlaşmada rol oynar.

Altmış beş yaş ve üzeri nüfusta her 65 erkekten birinde bu hastalık mevcuttur. Erkeklerde kadınlara göre beş kat daha fazla görülmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık 200.000 kişide karın anadamarı balonlaşması saptanmaktadır. Bu kişilerin 15.000 kadarında balonlaşma, yüksek patlama riski taşıyacak derecede büyüktür. Bu verileri yurdumuz için nüfus oranı temelinde hesaplarsak her yıl 3.600 kişide tehlikeli boyutta karın anadamarı balonlaşması olduğu tahmin edilebilir.

65 yaş ve üzerindeki erkeklerin bir kalp ve damar cerrahına başvurmalarını öneriyoruz. Sigara içenler ya da ömrü boyunca 5 paketten fazla içmiş olanlar, ailesinde bu hastalığa sahip bireyler bulunanlarda risk daha yüksektir. Basit görüntüleme yöntemleriyle karın anadamarında balonlaşma olup olmadığı saptanabilir.

Her balonlaşma girişim gerektirmeyebilir, damar çapına göre takip edilebilir ya da cerrahi girişim yapılabilir. Çok geniş ve tedavisi gereken balonlaşmalar açık ya da kapalı yöntem ile tedavi edilebilir. Hangi yöntemin seçileceğine kişinin yaşına, önemli başka sağlık sorunları olup olmamasına ve anadamar balonlaşmasının yerine göre karar verilir.

İÇİNİZDEKİ BALON

–             Belirti vermeden sessizce büyür.

–             Patlarsa yaşamsal tehlike oluşturur.

–             Kolayca saptanabilir.

–             Tedavisi mümkündür.

–             65 yaş ve üstü erkeklerde, sigara içenlerde daha sıktır.

Risk altında olduğunu düşünenler mutlaka Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı bir hekime başvurmalıdırlar.

Detaylı bilgi için kampanya web sitesi olan www.icinizdekibalon.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Sizleri de bu projeye destek olmaya davet ediyoruz.

Prof. Dr. Anıl Z. Apaydın

Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Başkanı


İçeriği Paylaşın