Özsü Grup’tan Gaziantep’e İlaç Fabrikası

Özsü Grup’tan Gaziantep’e İlaç Fabrikası

Özsü Grup’tan Gaziantep’e İlaç Fabrikası

Bizi Takip Et


İstanbul Gebze’de de ilaç fabrikası bulunan Özsü Grubu, radyofarmasötik  denilen; kanserli hücrelerin erken tanısında kullanılan bir ilacın üretimi için Gaziantep Üniversitesi’nde fabrika kuruyor. Üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen ve toplam yatırım maliyeti 10 milyon dolar olacak İlaç Fabrikası,  2010 yılı sonunda tamamlanarak hizmete girecek.

Gaziantep’te kurulacak fabrika, Özsu Grup’un nükleer tıp alanındaki 3’üncü yatırımı olacak. Özsü Grup’tan yapılan açıklamada yatırımlarla ilgili olarak şu bilgiler verildi:

“Sağlıkta Nükleer Tıp alanında büyümek isteyen grup,  2010 yılı içerisinde İstanbul Avrupa, Trabzon, ve Ankara’da toplam 30 milyon dolar değerinde 3 ayrı fabrikayı daha hizmete açarak bu alanda 1.5 yıl içerisinde 55 milyon dolarlık yatırım büyüklüğüne ulaşacak.”

20 Ocak 2010 tarihinde Gaziantep Üniversitesi rektörlüğünde imzalanan sözleşmeyle hayata geçirilen proje kapsamında, bölgenin Nükleer Tıp alanındaki ilk yatırımı olan fabrika, civar illerin bu alandaki ihtiyacına da cevap verecek. Fabrika üretimini gerçekleştireceği ilaç, bölge hastanelerinde sadece kanserli hücrenin ön tanısında değil, kemoterapi uygulamalarının takibinde, özellikle kalp damar tıkanıklıklarının tespitinde, epilepside de kullanılacak.”

Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğü’nde gerçekleştirilen imza töreni sonrasında bir değerlendirme yapan Özsu Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özsu, ”Özsu Grubu olarak Türkiye’nin Nükleer Tıp alanındaki ihtiyacının giderilmesine sunduğumuz katkıdan mutluluk duyuyoruz. 2010 yılında da büyümeye ve yatırım yapmaya devam edeceğiz. Hem yurt içinde hem de yurt dışında farklı sektörlerde yeni yatırımlarımızı gerçekleştireceğiz” dedi.

YERLİ AR-GE İLE KANSERDE ERKEN TEŞHİS İLACI ÜRETTİ

Nükleer tıp alanında yaptıkları yatırımlar sonucunda, Türkiye’de ilk kez Türk bilim adamlarının başarılı AR-GE çalışmasıyla kanserli hücreyi tanıyabilen orijinal bir ilaç üretimi gerçekleştirildiğini belirten İbrahim Özsu, ilacın, Sağlık Bakanlığı’ndan Avrupa Birliği standartlarında ruhsat alan ilk radyofarmasötik ilaç olduğu noktasının altını çizdi.

ÖZSU GRUP HAKKINDA

Özsu grubun temelleri, Türkiye’de serbest pazar uygulamalarının başladığı 1980’li yıllara dayanıyor. Şanlıurfa’da İbrahim Özsu tarafından kurulan grubun ilk şirketi Özsu Otomotiv oldu. 1990’da İstanbul’a yerleşen Özsu ailesi Maltepe’de faaliyetine devam ederek uzun yıllar Chrysler ticari araç bayiliği yaptı. 1998 yılında Türkiye satış ikincisi oldu.

1999 yılında akaryakıt işine giren Özsu Grubu, istasyon işletmeciliğine başladı. Aynı yıl Özsu Restoran ile Pendik’te bir vaha yarattı. Daha sonra lojistik sektörüne adım atan Özsu Grubu, Borusan, Omsan gibi Türkiye’deki büyük grupların çözüm ortaklıklarını yürüttü. Lojistik sektöründeki faaliyetlerini 2009 yılı itibariyle yurtdışına taşıma kararı alan Özsu Grup, bu alandaki faaliyetlerini hedef Pazar olarak gördüğü Katar’a taşıdı. Grubun halen Katar’da 50 TIR’lık bir araç filosu bulunmakta. Türkiye’de sağlık sektörüne yönelerek 2007’de Ultra Görüntüleme Merkezleri A.Ş. ile hastane hizmet alım ihalelerine katılarak taahhüt işleri almaya başladı. Özsu Grubu,  halen 10 ildeki kamu hastanelerinde toplam 13 ayrı projeyi yürütüyor


İçeriği Paylaşın