Pandemi Nedeniyle 2035'te 39 Bin Kişi Kalp Krizi Riski Altında

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi tarafından yapılan araştırmaya göre, pandemi döneminde ortalama 2,5 kilo alındı, diyabet riski arttı. Buna göre 2035’te 39 bin kişi kalp krizi geçirme ve 50 bin kişi felç kalma riski taşıyor.

Pandemi Nedeniyle 2035'te 39 Bin Kişi Kalp Krizi Riski Altında

Bizi Takip Et


İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi’nin araştırmasına göre, pandemi döneminde alınan kilolar diyabet riskini artırdı. Kilo vermek için sağlık kuruluşlarına başvuranların, pandemi öncesine göre daha ağır oldukları belirlendi.

Araştırmaya göre, kilo vermek isteyenlerin 2,5 kilo aldıkları ortaya çıktı. Lancet’te yayınlanan araştırmada, en çok 40 yaşındaki kişiler kilo aldı, bu da 3,5 kiloya denk geliyor. Alınan 1 kilonun diyabet riskini yüzde 8 artırdığı tahmin ediliyor.

Geleceğe yönelik yapılan çalışmalara göre,  artan diyabet riskiyle birlikte, 2035’te 39 bin kişi kalp krizi geçirme ve 50 bin kişi felç kalma riski taşıyor.

Prof. Jonathan Valbhji, “Pandemi hayatımızın her bölümünü değiştirdi. Karantina, birçok insanda kilo almaya neden olurken, zihin ve beden üzerinde büyük bir hasara yol açtı. Kilodaki artış aynı zamanda; birçok yaygın kanser türü, körlük, ampütasyon, kalp krizi ve felç ile ilişkili olan tip 2 diyabet riskinin artması anlamına geliyor” dedi.

Kaynak: Theguardian.com


İçeriği Paylaşın