Pandemi Omurga Sağlığını Da Bozdu! İşte Omurga Sağlığını Korumanın Yolları

Özellikle pandemi döneminde evden çalışma sistemine geçilmesi hareketsizliği artırdı, bu da omurga sağlığımızı olumsuz etkiledi. DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Fzt. İbrahim Bulut, omurga sağlığımızı korumak için önemli ipuçları verdi.

Pandemi Omurga Sağlığını Da Bozdu! İşte Omurga Sağlığını Korumanın Yolları

Bizi Takip Et


Pandemide birçok kişi evden çalışma sistemine geçti. Ancak evden çalışmayla birlikte hareketsizlik de arttı. Bundan dolayı pek çok kişi omurga problemleri yaşamaya başladı.Omurga problemleri bireyleri hem fiziksel hem de mental olarak etkilediği gibi yaşam kalitesinin düşmesine neden oldu.

Sağlıksız bir omurganın vücudun çeşitli bölgelerinde fonksiyon azalmasına ve dejenerasyona yol açabileceğini dile getiren DoktorTakvimi uzmanlarından Uzm. Fzt. İbrahim Bulut, omurga sağlığımızı korumanın yollarını anlattı.

OTURMA SÜRENİZİ AZALTIN

Gün içerisindeki toplam oturma süremizi azaltmak omurga sağlığımız için büyük önem taşıyor. Saatlerce oturmak omurganızın sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Alt omurgalarımızın diskine uygulanan basıncın oturma pozisyonunda ayakta durma pozisyonuna göre 3 kat daha fazla olduğunu anlatan Uzm. Fzt. Bulut, hareketin omurgamızı ve bizi sağlıklı tuttuğunu, bu nedenle sık sık mola vermenin, ev içinde yürüyüşler yapmanın faydalı olacağını dile getirdi. 

Otururken, yürürken veya ağırlık kaldırırken iyi bir duruşa sahip olmamız gerektiğinin altını çizen Uzm. Fzt. Bulut, “Bir masada çalışırken boynunuz dik, omuzlarınız arkada ve karın bölgenizi sıkı tutmak, omurganızı düz tutmaya ve yanlış hizalanmasını önlemeye yardımcı olacaktır” dedi. 

DoktorTakvimi uzmanlarından Uzm. Fzt. İbrahim Bulut, ergonomik, beli destekleyen ve iyi bir duruşu sağlayan çalışma sandalyesi ve uygun bir masanın omurga problemlerini önlemede yardımcı olduğunu söyledi. 

Uzm. Fzt. Bulut, iyi bir çalışma sandalyesinin sahip olması gereken özellikleri şöyle anlatıyor: “Yüksekliği ayarlanabilir olmalı, genişliği ve derinliği kullanıcıyı rahatça desteklemek için yeterli olmalıdır. Masa ölçülerinde ise masa ile bacak yüksekliğiniz arasında boşluk olmalıdır ve yüksekliği ayarlanabilmelidir.”

EGZERSİZ YAPIN AMA DİNLENMEYİ DE UNUTMAYIN

Birçok araştırma, güçlü bedenlerin güçlü bir zihni korumaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Düzenli egzersiz yapmak, karın ve sırt kaslarını güçlendirmede önemli rol oynuyor. Düzenli ve doğru türde bir egzersiz alışkanlığı, belinizi aşırı basınçtan kurtarıyor ve omurga pozisyonunuzu koruyor. Böylelikle omurga problemi yaşama ihtimalinizi en aza indiğini söyleyen Uzm. Fzt. Bulut, “Egzersiz aynı zamanda stresinizi azaltıyor, zihinsel sağlığınızı geliştiriyor" dedi. 

OMURGA SAĞLIĞINIZI KORUMANIN YOLLARI

*Egzersiz yapmak kadar omurganıza dinlenmek için yeterince zaman verin.

*Yatağınızı ve yastığınızı doğru seçin, uyku halinde omurgamızın yanlış konumlanmasını önleyin.

*Bacaklarınızın arasına bir yastık alarak omurganızdaki basıncı azaltın.

*Beslenmenize de dikkat edin. Çünkü vücudunuza ne verirseniz onu geri alırsınız. Sürekli yağlı, şekerli, sağlıksız yiyecekler merkezi sinir sisteminiz de dahil olmak üzere sağlığınızı bozar.

*Kalsiyum, magnezyum ve D vitamini alımlarına dikkat edin.

*Beslenme konusunda bir diyetisyenden yardım alın.


İçeriği Paylaşın