Pandemide Erkeklerin Burnu Küçüldü

Koronavirüs salgını döneminde estetik operasyonlarda yüzde 40’a yakın artış gözlemlendi, özellikle erkekler burun estetiğinde kadınları geçti.

Pandemide Erkeklerin Burnu Küçüldü

Bizi Takip Et


Burun estetiği son yıllarda sayısı gittikçe artan estetik operasyonlarından en çok tercih edileni oldu. Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin tüm kesimler tarafından başvurulan bir operasyon haline gelen burun estetiği, özellikle pandemi döneminde artış gösterdi.

ESTETİK OPERASYONLAR YÜZDE 40 ARTTI

Salgın sonrası estetik operasyonlarda yüzde 40’a yakın artış gözlemlendiğini ve özellikle burun estetiğinde erkeklerin sayısının kadınlardan daha fazla olduğunu aktaran Dr. Oğuzhan Oğuz, “Pandemi döneminde estetik kaygılarla burun ameliyat oranlarına baktığımızda erkek hastalarımızın sayısının kadınlardan fazla olduğunu gözlemledik” diye konuştu. 

Nefes alamama, deviasyon veya istenilen görünümde olmayan burun şikayetleri dolayısıyla burun estetiğine başvuran hastaların sayısı pandemi döneminde yüzde 40’a yakın oranda artış gösterdi.

SALGIN DÖNEMİ OPERASYONLAR İÇİN UYGUN BİR ZAMAN DİLİMİ OLDU

Pandemi döneminde burun estetiği için Wellnose olarak ciddi talep aldıklarını belirten Dr. Oğuzhan Oğuz, “Salgında kapanma dönemi estetik operasyonlar için uygun bir zaman dilimi oldu.  Eve kapanan insanlar bu dönemi ameliyat sonrasını daha rahat geçirmek için değerlendirdi” diye konuştu.

Pandeminin psikolojik olarak estetik kaygıları da artırdığına dikkat çeken Dr. Oğuzhan Oğuz, “ Son 1 yılın kadınlardan çok erkeklerin estetiğe yöneldiği bir dönem olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

SAĞLIKLI PSİKOLOJİYLE KARAR VERMEK ÖNEMLİ

Erkeklerde, özellikle orta yaş kriziyle beraber artan taleplerle sık karşılaştıklarını belirten Dr. Oğuzhan Oğuz, “Görüşmeye gelen hastaların psikolojik bir bunalım sonucu burun estetiği olmak istediklerini fark edersek, bu durumlarda ameliyat kararı alırken çok daha dikkatli oluyoruz. Hastanın sağlıklı bir psikolojideyken gelmesi hem karar aşamasında hem de iyileşme sürecinde  daha verimli olacaktır” diye konuştu.

Erkeklerin kadınlara nazaran genellikle sosyalleşme sıkıntısı çektiklerini düşündükleri için burun estetiğine başvurduklarını belirten Dr. Oğuzhan Oğuz, “Hasta eğer bunalımda veya depresyondayken bu kararı vermişse, ameliyat olup istediği buruna kavuştuktan sonra bile memnuniyetsizliği devam edecektir. Çünkü aslında burun estetiğine hiç ihtiyacı olmayan hastalar da gelebiliyor. Bu sebeple hastaya öncelikle psikolojik durumunu düzeltmesi gerektiğini söyleyip, bu durum geçtikten sonra eğer ihtiyacı varsa hastanın da aldığı sağlıklı kararlar çerçevesinde ameliyat ediyorum” diye belirtti.

TÜRKİYE ESTETİKTE TERCİH EDİLEN ÜLKELERİN BAŞINDA

Sağlık turizminde tercih edilen ülkelerin başında gelen Türkiye’nin pek çok ülkeye göre ciddi avantajları olduğunu vurgulayan Dr. Oğuzhan Oğuz, “Pandemide yaşanan eve kapanmalardan sonra, turistlerde hem tedavi olayım hem de tatil yapayım ihtiyacını gözlemliyoruz. Türkiye’de coğrafi güzellikleri ve tarihi kültürü ile ciddi bir avantaj söz konusu. Yine döviz kurlarındaki farklılık da Türkiye’yi tercih etmelerindeki en önemli etken” dedi. Avrupa’nın üç kıtasından 4,5 saatlik uçuş mesafesinde olduğumuzu da hatırlatan Dr. Oğuzhan Oğuz, “1,5 milyar insanın en kolay ulaşabileceği konumda bulunuyoruz. Bu da Türkiye’yi dünyada sağlık sektöründe parlayan yıldız yapıyor” dedi.


İçeriği Paylaşın