Parkinson Hastalığı İçin Dijital Farkındalık Kampanyası

Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği ve Parkinson Hastaları Derneği, salgın döneminde düzenli kontrolün önemini dikkat çekmek üzere “Sağlığınız İçin Şimdi Harekete Geçin!” isimli dijital farkındalık kampanyası düzenledi.

Parkinson Hastalığı İçin Dijital Farkındalık Kampanyası
demans

Bizi Takip Et


Hareketleri etkileyen, ilerleyici bir sinir sistemi bozukluğu olarak tanımlanan parkinson hastalığı, dünyada 10 milyon, Türkiye’de ise 150 bin civarında kişide bulunuyor. Ayrıca ülkemizde her yıl yaklaşık 10 bin yeni hastaya parkinson teşhisi konulduğu tahmin ediliyor.

Parkinson hastalığının en yaygın belirtileri; titreme, kas sertliği ve hareket yavaşlığıdır. Uzmanlar hastalığın ilerlemesiyle bu semptomların kötüleşebildiğini dile getiriyor.

Parkinson hastalığının ileri evresindeki hastalarda, düşme ve denge bozukluğu yaşanıyor ve hastalar günlük işlerini yardım almadan yerine getiremeyebiliyorlar. 

Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği ve Parkinson Hastaları Hasta Derneği iş birliğiyle “Sağlığınız İçin Şimdi Harekete Geçin!” isimli dijital farkındalık kampanyası başlatıldı. Farkındalık filminde; pandemi döneminde sokağa çıkma yasakları ve hareketsizlik nedeni ile ileri evre Parkinson hastalarının günlük hayatlarındaki aktivitelerde yaşadıkları zorluklara ve düzenli kontrollerinin aksaması sonucu hastalık bulgularındaki ilerlemelere dikkat çekiliyor. 

Kampanya kapsamında açıklamalarda bulunan Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Raif Çakmur, “COVID–19 ve pandemi sürecinde yaşanan sokağa çıkma yasakları ve hareketsizlik ileri evre Parkinson hastalarının günlük yaşamsal aktivitelerini etkiledi; hastaların yürüme bozukluğu, vücut ağrıları ve yorgunluk gibi şikayetlerinde artış olduğunu ve salgın döneminde düzenli kontrollerini aksatan hastalarda, hastalık bulgularının ilerlediğini gözlemledik. Bu nedenle hastaların bu tür şikayetleri fark ettiklerinde hekimlerine başvurmalarını ve mutlaka düzenli kontrollerini aksatmadan yaptırmalarını öneriyoruz. Hareket, egzersiz, sosyal ilişkiler,  düzenli kontrol ve hekim iletişimi Parkinson hastalığı yönetimi için çok önemlidir.  Bu kapsamda dijitalde hayata geçirdiğimiz, hasta ve hasta yakınlarına seslendiğimiz bu kampanya bizler için büyük önem taşıyor” dedi.

Parkinson hastalığı ile ilgili farkındalık oluşturmak için hazırlanan kampanyanın biyofarma şirketi AbbVie’nin desteği ile hayata geçirildiği biliniyor.

Kampanya filmine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://youtu.be/ueS7kV55B8E 


İçeriği Paylaşın