Penis Protezi Nedir Cinsel Yaşamı Nasıl Etkiler?

Penis Protezi Nedir Cinsel Yaşamı Nasıl Etkiler?

Penis Protezi Nedir  Cinsel Yaşamı Nasıl Etkiler?

Bizi Takip Et


Erkekte sertleşme sorunu varsa ve diğer tıbbi tedavilere cevap vermiyorsa penis protezi operasyonu yapılabileceğini belirten İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Emre Akkuş, kişilerin operasyon sonrasında cinsel yaşamlarına kaldıkları yerden devam edebileceklerini söylüyor. Penis protezinin varlığının dışarıdan anlaşılmadığını, protezli erkeklerin cinsel yaşamlarının protezsiz erkeklerden hiçbir farkı olmadığını vurguluyor.

Prof. Dr. Akkuş’un verdiği bilgilere göre iki tip penis protezi bulunuyor; biri
bükülebilir protezler diğeri de şişirilebilir protezler yani pompalı olanlar. Her iki protezin işlevsel olarak birbirinden farkı bulunmadığını belirten Prof. Dr. Akkuş, “İki farklı tip penis protezi arasında sadece fiyat ve konfor farkı var. Bükülebilir penis protezleri şişirilebilirlerden daha ucuz” diyor.

Prof. Dr. Kadir Emre Akkuş, halk arasında “mutluluk çubuğu” olarak da adlandırılan penis protezi, penis protezi ameliyatı, penis protezlilerin ve partnerlerinin cinsel yaşamlarıyla ilgili tüm sorularımızı yanıtladı.

. Penis protezi nedir?
“Erkekte sertleşme sorunu varsa, kişi sağlıklı cinsel ilişkiye giremiyorsa ya da penis sertliği cinsel ilişkiyi sürdürebilecek durumda değilse, penis protezi bu sorunun tedavisindeki seçeneklerden birisidir. Penis protezi, penisin içine yerleştirilen silikon alaşımlı halk arasında (mutluluk çubuğu) denilen implantlardır. Bu hastalar, penis protezleriyle cinsel hayatlarına kaldıkları yerden sağlıklı bireyler gibi devam etmektedirler. Penis protezi sertleşme sorununda kalıcı çözümdür. Ancak penis protezi erektil disfonksiyon tedavisinde diğer tedavilere yanıt alınamayan durumlardaki son çare olarak görülmelidir.”

. Kaç tip penis protezi vardır ve birbirlerinden farkı nedir? Hangi tip protezin hastaya uygun olacağı nasıl belirlenir?
“İki tip protez vardır. Biri bükülebilir protezler diğeri de şişirilebilir protezler yani pompalı olanlar. Şişirilebilir protezlerin de yine iki ayrı tipi bulunuyor; iki parçalı ve üç parçalı şişirilebilir protezler olarak isimlendirilir.

Her iki tip protez de işlevsel anlamda eşit düzeydedir. Ancak bükülebilir protezler şişirilebilir ya da başka bir deyişle pompalı olanlara göre daha ucuz ve daha az konforludur. Şişirilebilir olanlar, daha pahalı ancak bükülebilir protezlere oranla daha konforludur. Çünkü bükülebilir protezlerde kişiler bazen adaptasyon ve alışma sorunu yaşamaktadırlar, gerçi bu durum da birkaç ay içinde ortadan kalkmaktadır. Özetleyecek olursak bu iki protez türü arasında işlevsel açıdan bir farklılık söz konusu değildir. Farklılık konfor farkıdır.

Hangi tip protezin hastaya daha uygun olduğunun belirlenmesinde ise iki faktörden söz edebiliriz. Birinci faktör penisin durumu, boyutları diğeri de kişinin ekonomik durumu."

TIBBİ TEDAVİ YETERSİZ KALDIĞINDA PROTEZ TAKILIR
. İktidarsızlık sorunu yaşayan erkeklerde, penis protezi hangi durumlarda zorunlu hale geliyor?
“Ağızdan alınan ilaçlar, penis içine uygulanan enjeksiyonlar, vakum cihazları gibi tedavi yöntemleriyle peniste yeterli sertlik sağlanamıyorsa ya da sertlik, cinsel ilişkiyi sürdürebilecek durumda değilse; kısacası hasta ve partneri açısından hoşnutsuzluk varsa penis protezleri zorunlu hale gelmiş demektir. Ancak bazen hastalar diğer tedavi yöntemlerini kabul etmeyerek öncelikle penis protezini de tercih edebiliyorlar.”

. Diğer tedavi yöntemleri denemeden direkt penis protezi taktıran kişiler, ereksiyon sorununda kullanılan ilaçların yan etkileri nedeniyle mi bu kararı alıyorlar?
“Tıbbi tedavide kullanılan ilaçların yan etkilerinden çekinen kişiler ya da bu tip ilaçlara önyargıyla bakan hasta ve partnerleri direkt olarak penis protezi taktırmayı tercih ediyorlar.

Bazı kişiler de geçen uzun yıllara karşın sorununu çözümleyemeyenler bazı tedavileri denemekle vakit geçirmek istemiyorlar. Diğer tedavi yöntemlerinin beklentilerini karşılamadığını düşünenler de ilk tercih olarak penis protezine yönelebiliyorlar.”

. Penis protezi operasyonu öncesinde bir hazırlık süreci gerekiyor mu, herkes penis protesi ameliyatı olabilir mi?
“Protez ameliyatı öncesi hazırlıklar, genel ameliyat hazırlıklarından farklı değil. Ameliyata engel bir sağlık sorunu olmayan her hasta protez ameliyatı olabilir. Kalp, akciğer hastalığı olanlarda ise konuyla ilgili ön tedavi uygulanır ve gerekirse de konunun uzmanı doktorların önerileri doğrultusunda anestezi ile ilgili tedbirler alınır. Aspirin kullanan hastaların ameliyattan 7-10 gün önce aspirin veya bezeri kan sulandırıcı ilaçları doktorlarının da bilgisi doğrultusunda bırakmaları gerekir.

PENİS PROTEZİ AMELİYATI İÇİN HASTANEDE YATIŞ SÜRESİ 1-2 GÜN
. Penis protezi ameliyatı nasıl yapılıyor, operasyon sırasında hangi tip anestezi uygulanıyor, hastanın hastanede kalış süresi nedir? Penis protezi takıldıktan sonra, cinsel hayata yeniden başlamak için belli bir süre geçmesi gerekiyor mu, bu süre ne karadır?
“Penis protezi operasyonunu daha çok genel anesteziyle yapmaktayız. Ancak hastanın ve anestezi uzmanının tercihine göre belden yapılan spinal ve epidural anestezi yöntemleriyle (uyutulmadan) de operasyonu gerçekleştirebiliyoruz. Hastanede 1 ya da en fazla 2 gün kalınıyor. Sonrasında 6 hafta kadar cinsel ilişkiden kaçınmalarını öneriyoruz. 6 hafta düzenli olarak kontrol ve takipleri yapıldıktan sonra cinsel yaşamlarına kaldıkları yerden devam edebiliyorlar.”

PENİS PROTEZİNİN VARLIĞI DIŞARIDAN BELLİ OLMAZ
. Penis protezinin varlığı dışarıdan belli olur mu, protezi taktıran kişi ve partneri açısından protezin varlığı; cinsel ilişkiden alınan hazzı olumsuz yönde etkileyen bir durum yaratır mı?

“Dışarıdan protezin varlığı belli olmaz. Ancak partner, penise elle temasta bulunursa protezin varlığını anlayabilir, yalnız cinsel ilişki sırasında protezin varlığının anlaşılması diye bir durum söz konusu değildir. İkinci sorunuza gelince penis protezinin varlığı cinsel ilişkiden alınan hazzı olumsuz yönde etkileyecek bir durum kesinlikle yaratmaz.”

. Penis protezleri, penisin boyutunu değiştirir mi?
“Fiziksel olarak penis protezleri penisin boyunu etkilemez. Ancak hastaların bir kısmı operasyon sonrası penis boylarının az da olsa küçüldüğünü düşünmektedirler."

. Penis protezi operasyonunu hangi yaş aralığındaki erkekler tercih ediyor?
“Belirli bir yaş aralığından söz edemiyoruz. Her yaş grubundan kişi penis protezi operasyonu olmaya aday olmaktadır. Genç hastalarımız da var; özellikle Tip 1 Şeker Hastalığı olan kişilerde ereksiyon problemi olası bir durum olduğundan bu kişilere penis protezi operasyonu yapmaktayız.”

. Ameliyat sonrasında idrara çıkmada herhangi bir değişim söz konusu olur mu? Penis protezi ameliyatından sonra olası komplikasyonlar nelerdir?
“Hayır operasyon sonrasında idrara çıkmada bir değişiklik olmaz. Ameliyat sonrası yaşanabilecek en olası komplikasyon enfeksiyondur. Enfeksiyonun sebebi de penisin protezi reddetme durumundan dolayı ortaya çıkar. Ancak baskılayıcı antibiyotik tedavisiyle bu enfeksiyon riskini en alt düzeye indirebiliyoruz. Gerekli önlemler alındığı takdirde operasyon sonrası enfeksiyon riski % 1.5-% 2 arasındadır.”

PENİS PROTEZLİLER ÇOCUK SAHİBİ OLABİLİRLER
. Penis protezi takılan kişiler, çocuk sahibi olabilirler mi?
“Elbette olabilirler. Herhangi kısırlığa neden olacak bir durum yoksa her sağlıklı insan gibi bu kişilerde çocuk sahibi olabilirler. Boşalmada herhangi bir problem yaşamazlar. Protezler sperm kalitesinin etkilemezler. Kısaca, penis protezi, çocuk sahibi olmaya engel değildir.”

. Penis protezi, erkeğin cinsel ilişkideki boşalma süresini etkiler mi, erken boşalmaya neden olur mu?
“Hayır. Protezler boşalma süresini etkilemezler. Sadece erken boşalma yaşasa da ikinci, üçüncü ilişkiye girmekte ereksiyon açısından hiçbir sorun olmayacağından olumlu etkisi de olabilir. Penis protezinin işlevi yalnızca kendiliğinden sağlanmayan penis sertliğini sağlamaktır.”

CİNSEL HAZ ALMADA MEMNUNİYET ORANI % 95
. Penis protezi takılan kişilerin cinsel uyarılmalarında ve cinsel haz almalarında protezsiz kişilere göre bir fark var mı? Protezli erkekler ve partnerlerinin cinsel yaşamlarındaki memnuniyet oranı nedir?

“Uyarılma, sağlıklı kişilerde olduğu gibi gerçekleşir. Penis sertlikleri cinsel ilişkiyi sürdürebilecek düzeydedir. Alınan haz da protezli olmayan erkeklerin aldığı hazla eşit düzeydedir. Protez takılan kişilerde ve partnerlerinde memnuniyet oranı % 95 civarındadır.”

. Penis protezi operasyonunun ekonomik maliyeti nedir, sosyal güvenlik kurumu peni protezi operasyonu masraflarını karşılıyor mu?
“Birkaç yıl önce penis protezleri operasyonu maliyetlerinin sosyal güvenlik kuruluşları tarafından karşılanmasında problemler yaşanmaktaydı. Şu an ise böyle bir sorun yok. Sosyal güvenliği olanların operasyon ve protez masraflarının tamamı karşılanıyor. Sosyal güvencesi olmayanlar için ise bükülebilir protezlerin maliyeti 1000-1500 dolar arasında, şişirilebilen (pompalı) protezlerin maliyeti ise 3000-5500 dolar civarında. Bu rakamlar hastane ve doktor ücretleri hariç sadece protez cihazlarının fiyatlarıdır."


İçeriği Paylaşın