Polikistik Böbrek Hastalığı Nedir?

Polikistik Böbrek Hastalığı Nedir?

Polikistik Böbrek Hastalığı Nedir?

Bizi Takip Et


“Diyaliz ya da Nakil Gerektiren Her 10 Böbrek Hastasından Biri Polikistik Böbrek Hastası” Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü, 10 Mayıs Polikistik Böbrek Hastalığı Günü kapsamında en sık görülen yaşamı tehdit edici kalıtsal hastalıklardan biri olan Polikistik Böbrek Hastalığına dikkat çekiyor. #yaşayanlar etiketiyle sosyal medya platformları üzerinden yapılan paylaşımlar, Polikistik Böbrek Hastalığı ile yaşamanın zorluklarını, hissedilen duyguları paylaşmayı amaçlıyor.

10 Mayıs Polikistik Böbrek Hastalığı Günü’nde, sık görülen ve yaşamı tehdit edici kalıtsal hastalıklardan biri olan Polikistik Böbrek Hastalığına karşı dünya genelinde farkındalık yaratmak amacıyla uzmanlar, önemli uyarılarda bulunuyor. Polikistik Böbrek Hastalığı, böbrek yetersizliğinin en sık görülen dördüncü nedeni arasında yer alıyor. Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü, diyaliz ya da nakil gerektiren her 10 böbrek hastasından birinin Polikistik Böbrek Hastası olduğuna vurgu yapıyor.

Kalıtsal hastalıklar, vücudumuzdaki hücrelerin içindeki kromozomların üzerinde yerleşmiş olan genlerdeki bazı bozukluklar sonucu ortaya çıkıyor. Bu bozuk genlerin hücrelerde ne gibi sorunlara yol açarak kistlerin gelişimine yol açtığı konusunda araştırmalar sürerken, son yıllarda kist gelişim mekanizmalarının anlaşılması yolunda büyük ilerlemeler kaydediliyor.

Polikistik Böbrek Hastalığı olan hastaların bazılarında hiçbir şikâyet ve bulgu görülmemesi, önemli riskler arasında. Hatta bazı hastalarda, hastalık yaşam boyu fark edilmeyebiliyor. Bazı hastalarda ise çeşitli şikâyet ve bulgular ortaya çıkabiliyor. Hastaların yaşı ilerledikçe, şikâyet ve bulguların ortaya çıkma riski de artıyor. Ailesinde polikistik böbrek hastalığı olanlar, erken yaşta yüksek tansiyon, bel, sırt ağrısı, sık idrar yolu enfeksiyonu, kanlı idrar, sık taş düşürme gibi belirtileri olan kişilerin polikistik böbrek hastalığı açısından kontrol edilmesi gerekiyor.

#yaşayanlar hashtag’i kullanılarak sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar, polikistik böbrek hastalığıyla yaşamanın zorluklarını, hissedilen duyguları anlatarak farkındalık yaratmayı hedefliyor.


İçeriği Paylaşın