Prof. Dr. Temel Yılmaz’a Diyabet Alanında Yılın Ödülü

Prof. Dr. Temel Yılmaz’a Diyabet Alanında Yılın Ödülü

Prof. Dr. Temel Yılmaz’a Diyabet Alanında Yılın Ödülü

Bizi Takip Et


Uluslararası Diyabet Federasyonu tarafından Diyabet alanında yılın bilim adamı ödülünün Prof. Dr. M. Temel Yılmaz’a verildiği açıklandı.

Diyabet alanında yaptığı çalışma ve gerçekleştirdiği projeler nedeniyle 46 Avrupa ülkesi içinde bu ödülün Türkiye’den Prof. Dr. M. Temel Yılmaz’ın layık görülüğü belirtildi.

Uluslararası Diyabet Federasyonu Dünya Başkanı Sir Micheal Hirst, Prof. Yılmaz’a gönderdiği mektupta “Diyabet alanında yaptığınız araştırmalar ve diyabetle mücadele için yorulmak bilmeyen çabalarınız, gelecekte diyabetli ya da diyabet riski altındaki insanların hayatlarını daha iyi yönde etkileyeceği inancını vermektedir” dedi.

Prof. Dr. M. Temel Yılmaz, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve İstanbul Üniversitesi Diyabet Araştırma ve Uygulamaları Merkezi Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Tip 1 ve Tip 2 Diyabet alanında 350’nin üzerinde ulusal ve uluslararası yayını ve 20’nin üzerinde kitap yazarlığı vardır. Aynı zamanda Türkiye Diyabet Vakfı’nın Kurucu Başkanı olan Prof. Yılmaz GAPDİAB ve DOĞUDİAB, Diyabet 2020, Diyabette Stratejik Vizyon ve Hedefler, Ulusal Diyabet Akran Hasta Eğitimi Programı , Diyabet Durduralım ve Diyabet Parlamentosu gibi ulusal projelerinin koordinatörlüğünü yapmıştır.

Özellikle Tip1 Diyabet İmmünolojisi ve Adacık Hücre Nakli çalışmaları konusunda bir çok uluslararası araştırmanın yöneticiliği görevlerinde de bulunmuştur.


İçeriği Paylaşın