Medicana Transplantasyon Çalışmalarını Hızlandırıyor

Medicana Transplantasyon Çalışmalarını Hızlandırıyor


Bizi Takip Et


Medicana Hastaneler Grubu; transplantasyon (organ nakli) alanındaki çalışmalarını ve bu alandaki yatırımlarını Prof. Dr. Muzaffer Sarıyar, Prof. Dr. Hasan Taşçı, Prof. Dr. Sadık Ersöz, Uzman Dr. Sarper Işıksel, Uzman Dr. Can Varılsüha ve Op. Dr. Ali Rahimi’nin katılımlarıyla düzenlenen toplantıda anlattılar. Prof. Dr. Muzaffer Sarıyar şu bilgileri verdi:

“Genel cerrahi alanında yapılan iki gelişme var. Biri transplantasyon, diğeri laparaskopik cerrahi çalışmalarıdır. En sık görülen organ nakli türü böbrektir. Karaciğer nakillerinde de yol katetmeyi planlıyoruz. Türkiye’de yılda 1500 organ nakli yapılıyor. Beyin ölümü oranı yüksek olduğu halde, organ nakli oranında düşük bir seviyedeyiz. Organ bağışı dünyada yüzde 90’larda iken, Türkiye’de yüzde 20’ler oranında bulunuyor. Türkiye’de değerlendirilemeyen bir potansiyel var. Sağlık Bakanlığı’nın bu anlamda ciddi destek ve çalışmaları var.”

Prof. Dr. Hasan Taşçı da, “Canlı verici böbrek nakillerini anneler başta olmak üzere kız kardeşler, babalar ve yakın akrabalar oluşturuyor. Anneler bu anlamda çok vefakar oluyorlar. Ancak amacımız organ nakillerini daha çok kadavralar üzerinden yapmak” dedi.

“ÜLKEMİZDE ORGAN BAĞIŞI YAYGIN DEĞİL”

Prof. Dr. Sadık Ersöz ise konuyla ilgili olarak, “Organ nakli hemodiyaliz tedavisinden çok daha ucuz olduğu halde ülkemizde organ bağışı yaygın değil. Bu maliyet ile yapılabilecek nice sağlık hizmeti ertelenebiliyor. Örneğin bir hastanın devlete yıllık maliyeti yaklaşık olarak 25 bin dolar iken, organ nakli yapıldığı zamanki maliyeti 20 bin dolar gibi bir tutar oluşturuyor. Arasındaki tek fark sadece fiyat farkı değil. Hasta daha kaliteli bir yaşama kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor. Organ nakli ve organ bağışı Türkiye için hem sağlık yönünden, hem de ekonomik yönden önemli bir katkı oluşturuyor” açıklamalarında bulundu.

Uzman Dr. Sarper Işıksel “Hayatını kaliteli olarak sürdürebilmesi için hastanın diyalize ihtiyacı yok. Organ nakli ile bu sorunu rahatlıkla çözebiliriz. Böbrek nakli herkese yapılabilir. Diyaliz ile bir böbreğin çalışabildiğinin ancak yüzde 10’u kadar çalışabiliyor. Böbrek yetmezliği başta olmak üzere karaciğer, safrakesesi ve hatta bağırsak nakilleri gerçekleştirilebiliyor” dedi.

“ÇOK SAYILARDA BÖBREK NAKLİ GERÇEKLEŞTİRMEYİ PLANLIYORUZ”

2000’li yılların başında Ege Organ Nakli Derneğini kuran isimler arasında yer alan Uzman Dr. Can Varılsüha da şöyle konuştu:

“İlkokullarda 100 bine yakın çocuğa ulaşarak beyin ölümü ve organ bağışının önemini müzikli danslı gösterilerle açıklamaya çalıştık. Medicana Çamlıca Hastanesi’nde aynı prensiplerle çalışarak yüksek sayılarda böbrek nakli gerçekleştirmeyi planlıyoruz.  Hastanemizin yapısı, donanımı ve kadrosu ile çok başarılı sonuçlar alacağını düşünüyoruz. Ayrıca hasta ve hasta yakınlarını organ bağışı konusunda da bilinçlendirmeyi de önemli görevlerinden biri sayıyoruz.”


İçeriği Paylaşın