GSK: Kanada’daki Aşının Türkiye’deki İle İlgisi Yok

GSK: Kanada’daki Aşının Türkiye’deki İle İlgisi Yok

GSK: Kanada’daki Aşının Türkiye’deki İle İlgisi Yok

Bizi Takip Et


GlaxoSmithKline, ürettiği domuz gribi aşılarının Kanada’da geri çekilmesinden sonra bir açıklama yaparak; Kanada’da geri çekilen aşının Türkiye’deki aşıyla hiçbir ilgisi bulunmadığını bildirdi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu’nun (PHAC), pandemi aşılarının kullanım sonrası yapılan yan etki bilgilendirmeleriyle ilgili değerlendirmeler yapıyor. Konuyla ilgili olarak GlaxoSmithKline bir açıklama yaparak, Kanada Kamu Sağlığı’nın değerlendirmeleriyle ilgili bilgi verdi. Değerlendirme şöyle:

“GlaxoSmithKline (GSK) pandemi aşısının bir lotuna dahil aşıların uygulamalarında alerjik reaksiyonların, aynı aşının diğer lotlarındaki aşılara göre daha fazla ortaya çıktığı yönünde bulgular ortaya koymuştur.”

Bu değerlendirme ardından GSK’nın söz konusu aşı lotunu derhal geri çektiği ve Kanada’nın yetkili kurumlarıyla birlikte araştırma ve risk değerlendirme çalışmaları başlattığı bildirilen açıklamada, “ Bugüne kadar GSK pandemi aşısı Kanada’da yaklaşık 7,5 milyon doz dağıtılmış ve uygulama ardından ortaya çıkan alerjik reaksiyon vakaları diğer aşılamalardan farklılık göstermeyen bir oran tespit edilmiştir. Daha yüksek bir alerjik reaaksiyon oranı saptanan bu lotun değerlendirilme işlemleri devam etmektedir” deniliyor.

Kanada’da geri çekilen bu lot’un sadece bu ülkede kullanıma sunulduğu Türkiye’deki aşıyla hiçbir ilgisi bulunmadığı belirtiliyor.


İçeriği Paylaşın