Karaciğer Kanserinde TheraSphere Tedavisi Nedir?

Karaciğer Kanserinde TheraSphere Tedavisi Nedir?

Karaciğer Kanserinde TheraSphere Tedavisi Nedir?

Bizi Takip Et


HABER: Ayla Özer KÜÇÜK

Karaciğer kanseri tedavisinde yenilikçi bir yöntem olan TheraSphere’in Türkiye’de kullanımının birinci yılı nedeniyle Acıbadem Maslak Hastanesi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda , TheraSphere tedavisinin nasıl işlediği, nasıl yönetildiği ve tedaviye giren hastaların nasıl bir sonuca ulaşabileceği hakkında bilgiler aktarıldı..

HEDEF ODAKLI TEDAVİ    

Toplantıda, 2010’un Aralık ayında ilk kez Ankara’da uygulanmaya başlayan tedavi yönteminin bugün ülke genelinde, özel ve devlet hastanesinde 80’den fazla hasta tarafından kullanıldığı dile getirildi.

Dünya genelinde 16 ülkede mevcut olan TheraSphere, her biri insanın saç telinin çapından daha küçük olan ve yttrium-90 (Y-90) içeren milyonlarca minik cam boncuktan oluşan, hedefe odaklı bir karaciğer kanseri tedavisi. Türkiye’de hem bir primer karaciğer kanseri türü olan “hepatoselüler karsinomu” (Hepatocellular Carcinoma – HCC) hem de metastatik karaciğer kanserinin (başka bir kaynak noktasından karaciğere yayılan kanser) tedavisi alanında onaylanarak kullanılmaya başlanmıştı.

“RADYASYONUN DOĞRUDAN TÜMÖRE HEDEFLENMESİNİ SAĞLIYOR”

Basın toplantısına Chicago Northwestern Üniversitesi’nden katılan Girişimsel Onkoloji Bölümü Radyoloji Profesörü ve aynı zamanda Tıp ve Cerrahi Direktörü olan Dr. Riad Salem şunları söyledi:

“Bu yeni tedavi radyasyonu vücut içinden doğrudan tümöre hedeflememizi sağlıyor ve sağlıklı çevresel dokuya verilen hasarı azaltıyor. Bu prosedür yaklaşık bir saatte uygulanabiliyor ve hastalar genellikle aynı gün eve gidiyor. Çalışmalar, yan etkilerin genellikle diğer tedavilerde olduğu kadar şiddetli olmadığını gösterdi. Bu soruna sahip hastalar ve onların aileleri için yaşam kalitesi ve konfor çok önemlidir.”

Dr. Riad Salem sözlerine şöyle devam etti:

“TheraSphere, milyonlarca küçük cam boncuk ya da mikroküreden oluşan yenilikçi, ameliyatsız bir radyasyon tedavisi. Her bir boncuğun çapı yaklaşık 20 ila 30 mikrondur (insan saç telinin çapının yarısı) ve radyoaktif Yttrium-90 (Y-90) izotopu içermekte. Ürün doktorlar tarafından bir kateter yoluyla hastanın karaciğerinin ana atardamarına enjekte edilir ve bu da tedavinin kan damarları yoluyla doğrudan tümöre yönlendirilmesini sağlıyor. Boncuklar, tümörün etrafındaki sağlıklı dokuların ışına maruz kalmasını sınırlandırarak, ışının kan akışı yoluyla doğrudan tümöre ulaşmasına sebep oluyor.”

TEDAVİNİN TÜRKİYE’DE MEVCUT OLDUĞU HASTANELER:

·    İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi (İstanbul)
·    Hacettepe Üniversitesi (Ankara)
·    Gazi Üniversitesi (Ankara)
·    Amerikan Hastanesi (İstanbul)
·    İstanbul Memorial Hastanesi (İstanbul)
·    Acıbadem Maslak Hastanesi (İstanbul)


İçeriği Paylaşın