Türkiye`de Bir İlk: 4`lü Çapraz Böbrek Nakli Gerçekleştirildi

Türkiye`de Bir İlk: 4`lü Çapraz Böbrek Nakli Gerçekleştirildi

Türkiye`de Bir İlk: 4`lü Çapraz Böbrek Nakli Gerçekleştirildi

Bizi Takip Et


Türkiye’de ilk kez dörtlü çapraz böbrek nakli ameliyatı gerçekleştirildi. Ameliyat, dört ayrı aileden sekiz kişi arasında yapıldı.

Böbrek nakil ameliyatı hakkında yapılan basın toplantısında, Medical Park Göztepe Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Serdar Kaçar, Organ Nakli Koordinatörü Dr. Süleyman Tilif ve Hastane Genel Müdürü Dr. Mahir Turan yer aldı.

Dr. Serdar Kaçar “Türkiye, tıp tarihi adına 28 Ağustos Cumartesi günü önemli bir işe imza attı. Dünyada sekizinci olmak üzere ilk dörtlü çapraz nâkili gerçekleştirdik.” Dedi. Dört ayrı ameliyathanede yapılan nakillerin beşi cerrah 23 kişiden oluşan sağlık ekibiyle sekiz saat süren bir ameliyatla yapıldığını da sözlerine ilave etti.

Böbrek nakli için ilk şartın kanın uyumlu olması gerektiğini belirten Dr. Serdar Kaçar, “Canlı vericisi olan ama kan grubu uymayan kişilere çapraz bağ ameliyatı yapılır. Biz de liste tuttuk, bir bekleme havuzu oluşturduk, hastaları bekliyoruz, böbrek nakli olmak isteyenleri çağırıyoruz ve tetkiklere başlıyoruz. Dört vericiyi aynı anda ameliyata aldık aynı anda böbrekleri çıkardık ancak bir böbrekte bile sorun olsaydı domino bozulurdu, hiçbir aksilik yaşanmadı.” Dedi.

Dr. Mahir Turan ise, günlerce konuşmaya değecek bir olay gerçekleştirdiklerini belirtti. Türkiye’de 70 bin böbrek hastası olduğunu ve bunların ne yazık ki diyalize bağlı olduklarını anımsattı. Türkiye’de nakille ilgili yeterince yetkin hocaların bulunduğunu ancak organ bağışında zayıf olduğumuz için nakillerin yapılamadığının altını çizdi.

Dr. Süleyman Tilif, insanlara normal gelen bir şeyin böbrek hastaları tarafından yapılamadığını, mesela böbrek hastalarının çok su içemediklerini vurguladı. Nakil ameliyatı olan bir hastaya atıfta bulunan Dr. Tilif, “Hastamız, günde yarım litreden fazla su içemezdi ama artık üç buçuk litre su içiyor. Normal bir şey ama mutlu oluyorlar. Dedi.

Hastalara neler hissettikleri sorulduğunda ise, 56 yaşında olan Vasfiye Tiryaki, 15 yıldır böbrek beklediğini, böbrek nakliyle çok mutlu olduğunu söylerken; yine, 29 yaşındaki Özgür Bedel de kendisine böbreğini veren Can Kocataş ile bundan böyle kardeş olduklarını dile getirdi.


İçeriği Paylaşın