Prostat Kanseriyle İlgili Sık Sorulan Sorular

Prostat Kanseriyle İlgili Sık Sorulan Sorular

Prostat Kanseriyle İlgili Sık Sorulan Sorular

Bizi Takip Et


Bu tedavi ilk defa ne zaman uygulandı?

Prostat kanserli ilk hasta Avrupada 1993 Şubatında ve Amerika Birleşik Devletlerinde Haziran 1999 yılında tedavi edilmiştir.
Bu güne kadar bu yöntem kaç prostat kanserli hasta üzerinde uygulandı?
Kasım 2006 itibarı ile 119 merkezde 10900 den fazla hasta bu yöntemden faydalanmıştır.

Sonuçlar nasıl?

Avrupada yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar lokalilize prostat kanseri hastalarının 92% sinde Ablatherm-HIFU tedavisinden sonra negatif biopsi sonucu ve stabil PSA düzeyleri elde edildiğini göstermektedirkonu hakkında birçok çalışma yayınlanmıştır web sitemizde çalışmalar başlığı altında inceleyebilirsiniz.

Tedavi sırasında ağrı hissedilir mi?

Spinal veya genel anestezi tedavi sürecinde ağrıyı baskılar. Ancak tedavi sonra çok azda olsa geçici olarak birtakım ağrılar hissedilebilir.

Tedavi sonrası normal aktivitelerime dönebilecek miyim?

HIFU prostat kanseri tedavisinde günümüzde tedavi sonrası yaşam kalitesini en az etkileyen yöntemlerden biridir . Düşük komplikasyon oranı ve riski ayrıca çok kısa iyileşme süreci birçok vakada tedaviden çok kısa süre sonra (genellikle 2 veya 3 gün) normal aktivitelere dönme olanağı tanır. Tedaviden sonra bir süre sonda taşımanız gerekecektir. Buna ek olarak doktorunuz tarafından size anlatılan tüm normal aktivitelerinizi sürdürebilirsiniz .

Kontrol amaçlı olarak doktoruma hangi sıklıkta gitmem gerekir?

Olağan takip; tedaviden sonraki ilk yıl boyunca üç aylık aralıklarla daha sonra 6 aylık araıklarla PSA kann düzeyi ölçümlerini içermektedir. Tedavi sonrası 3 ila 6 ay sonra kontrol biopsisi alınır.

Kaynak: Hattat Hastanesi web sitesi
(http://www.hattathospital.com/)


İçeriği Paylaşın