Reflüyü Ortadan Kaldıran Yeni Yöntem: Plikasyon

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’nden Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Fatih Oğuz Önder ve Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Yıldız, reflü tedavisinde uygulanmaya başlanan plikasyon yöntemi anlattı.

Reflüyü Ortadan Kaldıran Yeni Yöntem: Plikasyon

Bizi Takip Et


Göğüste yanma, karında şişkinlik, yemeğin suyu veya acı suyun ağıza gelmesi gibi sorunlara neden olan reflü, her 5 kişiden birinde görülen yaygın bir rahatsızlık. Reflünün neden olduğu şikayetler iş, aile ve sosyal hayatı olumsuz etkilerken, genellikle geceleri başlayan öksürük atakları da kişiyi uykusuz bırakabiliyor.

REFLÜ İÇİN CERRAHİ YÖNTEM GEREKEBİLİYOR

Bu şikayetleri yaşayan hastaların bir kısmında belirtiler ilaçlarla kontrol altına alınabilse de, yaklaşık yüzde 10-40‘ında ise semptomlar devam ettiği için cerrahi yönteme ihtiyaç duyulabiliyor.Ancak bazı hastalar tıbbi nedenlerle ameliyat olamıyor ya da olmak istemiyor.

REFLÜ TEDAVİSİNDE YENİ YÖNTEM: PLİKASYON

Bu hastalar için yeni endoskopik bir yöntem geliştirildiğini dile getiren Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’nden Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Fatih Oğuz Önder ve Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Yıldız, ülkemizde yeni uygulanmaya başlanan plikasyon yönteminin bir nevi mide kapağını zımbalama işlemi olduğunu söyledi, bu yöntem hakkında önemli bilgiler verdi. 

Günümüzde reflü hastalığının tedavisinde; ilaç ve endoskopik veya cerrahi yöntemlere başvuruluyor. Ancak uzun süre kullanılması gerektiren ilaçlar altta yatan patolojiye çözüm sağlayamazken, ameliyat sonrasında da çeşitli komplikasyonlar oluşabiliyor. Her iki yöntemde yaşanan problemler nedeniyle ‘endoskopik’ yöntemler reflü hastalığının tedavisinde giderek daha fazla önem kazanıyor.

REFLÜ ŞİKAYETLERİ PLİKASYON İLE ORTADAN KALKIYOR

Son yıllarda Avrupa ve Amerika’da uygulanan endoskopik yöntemlerden biri olan ilaç ve ameliyata gerek kalmadan reflü semptomlarını ortadan kaldıran ‘plikasyon’ yöntemiyle ilgili konuşan Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Fatih Oğuz Önder, "Ülkemizde de uygulanmaya başlanan ‘plikasyon’ yönteminin ilaçları uzun süre kullanmak istemeyen, tıbbi nedenlerle ameliyat olamayan veya olmayı tercih etmeyen hastalarda tercih ediliyor ve reflü ilacı kullanımı sona eriyor” açıklamasında bulundu.

İLAÇ VE AMELİYAT TERCİH EDİLMİYORSA...

Reflü tedavisinde ilk aşamayı genellikle mide asidini baskılayan ilaçlar ve yaşam tarzında yapılacak olan düzenlemeler oluşturuyor. Ancak ilaç tedavisi hastaları rahatlatsa da, reflüye kesin çözüm sunamıyor. Bu nedenle reflü ilaçlarının fayda sağlamadığı durumlarda, yıllarca süren ilaç tedavisini tercih etmeyenlerde, reflüyle birlikte ilerlemiş mide fıtığı olanlarda cerrahi girişim gerekebiliyor. Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Yıldız, günümüzde reflü ameliyatlarının başarı oranları ilaç tedavisine göre daha yüksek olsa da, bazı hastalarda kesi bölgelerinde yara oluşumu gibi çeşitli komplikasyonlar gelişebildiğini belirterek, “Dolayısıyla reflünün tedavisinde artık girişimsel işlem olan ‘endoskopik’ yöntemler daha fazla tercih ediliyor” dedi.

MİDE KAPAĞINA PLİKASYON YÖNTEMİ

Reflü; yemek borusunun mideyle buluştuğu bölümde yer alan ve mide sıvısının geri kaçmasını önleyen kapakta oluşan gevşeklik nedeniyle gelişiyor. Ülkemizde bir süredir uygulanan plikasyon yöntemi; mide suyunun yemek borusu ve ağıza kaçmasını engelleyen kapaktaki gevşekliğin ‘zımbalama’ olarak tabir edilen bir işlemle sıkılaştırılması esasına dayanıyor. 

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Fatih Oğuz Önder, ameliyathane ortamında, genel anestezi altında gerçekleştirilen ve ortalama 45 dakikada tamamlanan yöntemi şöyle anlatıyor: “Plikasyon endoskopik bir yöntemdir. Mideye gönderilen bir klavuz tel ile plikasyon cihazı mideye bırakılıyor. Ardından gastroskop ile yapılan manevralarla alt özafaus sfinkteri  ‘zımbalama’ işlemiyle sıkıştırılarak, besinlerin geri kaçma sorununa çözüm sunuyor. Bu yöntemin ardından hastanın ilaç kullanmasına gerek kalmıyor” 

AYNI GÜN NORMAL HAYATA DÖNÜŞ

Plikasyon yöntemi cerrahi bir işlem olmadığı için hastalar 6 saat gözlem altında kaldıktan sonra günlük hayatlarına dönebiliyor. Yine aynı nedenle işlem sonrasında yan etkiler oluşmuyor, sadece bazı hastalarda geçici göğüs ağrısı gelişebiliyor. Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Yıldız, reflü hastalığının tekrar ettiği durumlarda bu yönteme yeniden başvurulabildiğini belirtti. 

REFLÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Aşağıda yer alan belirtiler reflü habercisi olabiliyor.  

  • Mide ekşimesi ve yanması 
  • Göğüste yanma 
  • Tüketilen yemeğin ağıza geri gelmesi 
  • Ağıza acı – ekşi su gelmesi
  • Karında şişkinlik
  • Geğirme
  • Geceleri oluşan öksürük
  • Kronik farenjit
  • İştahsızlık

İçeriği Paylaşın