Sağlığım İçin Herşey Sağlık Kitapları Serisi


Bizi Takip Et


Tam dokuz yıldır çalıştığım kanaldan yeni ayrılmıştım. Cunda’da zeytin ağaçlarının altında şezlonga uzanmış batmakta olan güneşi seyrediyordum. Sağlık programım bitmişti. Ama her son yeni bir başlangıç demekti.

Yaz sonrasına dair planlar yapıyor, hayaller kuruyordum. Cunda’nın sert esen poyrazı saçlarımı savururken; mesleki yaşantım bir film şeridi gibi gözlerimin önünden geçiyordu. Birden bir gerçeğin farkına vardım. Nerdeyse 30 yıla varan gazetecilik hayatımda geçmişime yabancılaşmıştım. Gazetede, dergide, kısacası yazılı basında çalıştığım günleri unutmuştum.

Yıllardır haber kaynağım olan hekimler, diş hekimleri, iletişimciler; hemen herkes ağız birliği etmiş gibiydi; “En kısa zamanda seni yeniden ekranlarda görmek istiyoruz.”

Bir gazetenin sağlık muhabiri olarak göreve başladığımdan bu yana tanıştığım çoğu hekimin beni televizyondaki sağlık programlarımla anımsamaları çok doğaldı. Kendim bile mesleki kariyerimin üçte ikisi geçirdiğim yazılı basın günlerini sararmış gazete ve dergi sayfalarında bırakmışken… Unutmuşken…

Birden yazmayı çok özlediğimi fark ettim. Gazetelerdeki, dergilerdeki, hatta internet sitelerindeki sağlık haberleri bir yanda… Televizyonda sağlık ise diğer tarafta… Vazgeçilemeyen iki sevgili gibiydiler… Artık, televizyondaki sağlık sohbetleri gibi doyurucu ama çok daha kalıcı bir iş yapmam gerekiyordu. İşte,www.sagligimicinhersey.com portalı ile aynı adı taşıyan sağlık kitapları serisi Cunda’nın deli poyrazına eşlik eden düşüncelerin fırtınasıyla doğdu.

Uykusuz geçen haftaların sonunda nihayet Sağlığım İçin Hersey Sağlık Kitapları Serisi’nin “Sorular ve Yanıtlarla Hepatitler… Sarılık ile Hepatit Aynı Şey mi?”isimli ilk kitabı birkaç gün önce piyasaya çıktı.

İtiraf etmeliyim ki, bu söyleşiler sayesinde viral hepatitler, yol açtığı sorunlar ve korunma yolları konusunda hekimlerimizden çok şey öğrendim. Uzmanların anlattıklarını dinlerken, 27 yıllık sağlık muhabiri olarak Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C gibi enfeksiyonlar konusunda yaptığım haberlerin sayısının iki elin parmaklarını geçmediğini fark edip, utandım.

Sadece ben mi? Gazetelerin sağlık sayfalarında, yazı dizilerinde,  televizyonlardaki sağlık programlarında viral hepatitler gibi önemli bazı hastalıklara çok az yer verildiği acı bir gerçek!  Kalp krizi, diyabet, kısırlık, tüp bebek, sertleşme problemi gibi daha medyatik hastalıkları sürekli işlerken, medya aslında tekrara düşüyor. Viral hepatitler gibi milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren bir hastalığa yeterince yer vermemek biz gazetecilerin bir ayıbı aslında…

Sessiz katil denen Hepatit B virüsü, dünyadaki her üç kişiden birinin sağlığını tehdit ediyor. Dünyada yaklaşık 400 milyon kronik Hepatit B hastası var. Türkiye’de kronik hastaların sayısının 3-5milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. Viral hepatitler içinde Hepatit B, C ve Delta hepatiti bulaşıcı ve kronikleşme özelliklerinin yanı sıra, karaciğer kanseri, siroz ve karaciğer yetmezliği gibi ciddi hastalıklara da yol açabiliyor
15 uzmanla gerçekleştirdiğim röportajların toplam ses kayıt süresi 40 saati buldu. Bir başka deyişle doktorlarla gerçekleştirdiğim hepatit söyleşileri neredeyse iki günlük zamana eşdeğer oldu.  Prof. Dr. Ulus Akarca, Prof.Dr. Prof. Dr. İsmail Balık, Hülya Koçak Berberoğlu, Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, Prof. Dr. Fügen Çullu Çokuğaş, Prof. Dr. Ramazan İdilman, Prof. Dr. Semra Kahraman, Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Kaymakoğlu, Prof. Dr. Sedat Özkan,  Doç. Dr. Mehmet Sökmen, Prof. Dr. Fehmi Tabak, Prof. Dr. Nurdan Tözün, Prof. Dr. Gaye Usluer ve Prof. Dr. Cihan Yurdaydın’la yaptığım yapılan söyleşilerde Hepatit A, B, C, D, E, F’nin yanısıra karaciğer hastalıkları ve karaciğer nakli konularında yüzlerce sorunun yanıtı yer alıyor.

Kitaptaki söyleşilerin dili hastaların ve hasta yakınlarının, sağlığına önem veren herkesin anlayacağı sadelik ve anlaşılabilirlikte… Ayrıca kitap farklı branşlardaki hekimlerin bilgi alışverişi sağlayabileceği zengin bir içeriğe de sahip. Gastroenteroloji ve enfeksiyon uzmanlarının yanısıra  kitapta  psikiyatri ve tüp bebek uzmanları da viral hepatitlerle ilgili kendi alanlarına yansıyan konularda  merak edilenleri anlatıyorlar.
Kitabın hekimlere tanıtılması amacıyla geçtiğimiz günlerde Ankara’daydım. Hem Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği tarafından düzenlenen 8’inci Ulusal Gastroenteroloji Kongresi’ni takip ettim, hem de kongreye katılan pek çok hekime kitapları ücretsiz olarak dağıttık. İlk kitabımı imzalarken nerdeyse iki aya varan uykusuzluğumu, yorgunluğumu bir anda unuttum.
Sağlık Adası yayınlarından çıkan kitabın daha geniş sayıda insana ulaşarak toplumda viral hepatitler konusunda bilinç yaratması en büyük amacımız. Bu nedenle “Sorular ve Yanıtlarla Hepatitler”  kitapevlerinin, online kitapçılarının yanısıra, marketlerdeki reyonlarda da yerini aldı.
Önümüzdeki üç ay içinde Sağlığım İçin Herşey Sağlık Kitapları Serisi’nin iki yeni kitabı daha hastalarla ve hasta yakınlarıyla bulaşacak…
Yazmayı gerçekten özlemişim… Sağlıklı kalın, sağlıkla yaşayın.

esrako@gmail.com
www.esrakazancibasiilesaglik.com


İçeriği Paylaşın