Cinsel Probleminiz Varsa…


Bizi Takip Et


Sportmen, neşeli ve etkileyici bir erkek olmanıza karşın size ilgi gösteren cazibeli kadınlara karşı hiçbir şey hissetmiyorsanız… Cinsel isteksizliğiniz son zamanlarda  sevgilinizle ya da eşinizle aranızda ciddi bir problem oluşturmaya başladıysa… Sertleşme sorununuz varsa ya da erken boşalıyorsanız…

Üç yıl önce evlenmenize karşın ilk gece korkusu yüzünden eşinizle hala birlikte olmadıysanız… Orgazmı hiç tatmayan kadınlardansanız… Ağrılı cinsel ilişki yüzünden seksten soğuyacak duruma geldiyseniz… Cinsel arzunuz hiç kalmadıysa…Ve, en önemlisi çoğu kişi gibi seks hayatınızla ilgili yaşadığınız sıkıntıyı kendinize bile itiraf etmeye çekiniyorsanız… Uykularınızı kaçıran bu derdinizi partnerinizle ve hekiminizle konuşabilecek cesaretiniz yoksa…
Yapılan araştırmalar, ereksiyon sorunu yaşayan erkeklerin yüzde 77’sinin tedavi için herhangi bir girişimde bulunmadığını gösteriyor. Oysa, kadınlarda ve erkeklerde görülen cinsel problemlerin pek çok tedavi alternatifi var. Kısacası seks yaşamında mutluluğu yakalamak hiç de hayal değil.

CİNSEL PROBLEMİ OLAN HANGİ UZMANA BAŞVURMALI?

Peki, cinsel sorununuz için bir tedavi almaya karar verdiyseniz doğru hekime ya da merkeze nasıl ulaşacaksınız? İşte, bu konu son derece önemli… Kanser, diyabet hepatit gibi hastalıklar da olduğu gibi cinsel problemlerin tedavisinde de umut tacirlerine karşı son derece dikkatli olmanız gerekiyor. Tıp etiğine uymayan, hiçbir işe yaramayan sözde yöntemlerle; penis büyüttüğünü, ereksiyon sağladığını iddia ettikleri bitkisel desteklerle sadece cüzdanınızdaki parayı eriten açıkgözler var.

İktidarsızlıktan erken, geç ya da geri boşalmaya, orgazm olamamaktan cinsel isteksizliğe kadar tüm problemlerin tedavisi için doğru uzmana ulaşmak nasıl mümkün? İşte, yapılması gerekenler:

. Cinsel problemlerini erkekler ürologlarıyla, kadınlar ise jinekologlarıyla paylaşabilmeli… Doktorunuz size hastalığınız gerektirmedikçe seks yaşamınızın sağlıklı olup olmadığını sormayabilir. Bu konu, hekimlerin de hastalarıyla iletişime geçmekte zorlandıkları bir alandır. Eğer, cinsel hayatınızda yolunda gitmeyen bir şeyler varsa, mutlaka hekiminizi bilgilendirin.

. Prostat hastalıkları ve uygulanan bazı tedaviler de cinsel sorun yaşamınıza zemin hazırlayabilir. Hastalığınızdan ya da tedavisinden kaynaklandığınızı düşündüğünüz tüm cinsel sorunlarınızı hekiminizle konuşmayı ihmal etmeyin.

. Kalp, diyabet gibi kronik hastalıklar veya tedavileri için kullanılan ilaçlar cinsellikle ilgili çeşitli yakınmalara yol açabilir. Sertleşme sorunu ya da cinsel isteksizlik yaşamaya başladıysanız, tedavinizi yürüten kalp doktorunuzu mutlaka bu durumdan haberdar edin. Bazen ilaç değişikleriyle seks yaşamınızda her şey normale girebilir. Ya da kardiyoloğunuz sizi uzman bir üroloğa yönlendirebilir.

.Uzmanlar, sertleşme probleminin ya da tıbbi adıyla impotansın diyabet ve kalp hastalığı gibi sorunların ön habercisi olabileceğini belirtiyorlar. Bu nedenle son zamanlarda ereksiyon konusunda ciddi bir sıkıntı yaşamaya başladıysanız, bu durumu hafife almayın.  Mutlaka bir uzmana başvurun. Böylelikle gizli kalmış bir kalp ya da şeker hastalığının teşhisi mümkün olabilir.

. Cinsel isteksizlik gibi problemler bazen bilinçaltınızın derinliklerinden kaynaklanabilir. Gerek cinsel isteksizlik, gerekse erken boşalma gibi sorunlarda bir psikiyatriste ya da psikoloğa görünmeniz gerekebilir. Cinsel terapiyle bu tür sorunları aşmak pekala mümkün olabilir.

. Cinsel terapi bir eğitim işidir. Cinsel terapiyle ilgili eğitim almış uzmanlara ulaşmaya özen gösterin. Bu konuda Cinsel Eğitim ve Tedavi Araştırma  Derneği’nin (CETAD) web sitesinden faydalanabilirsiniz.  www.cetad.org.tr adresinden yayın yapan internet sitesinde il il cinsel terapi uzmanlarının ve merkezlerinin isimleri, iletişim bilgileri yer alıyor.  Türkiye’nin neresinde olursanız olun, bulunduğunuz ildeki cinsel terapi uzmanlarıyla cinsel danışmanlık ve terapi uygulayan kurumların listesine ulaşabilirsiniz.

. Günümüzde bazı hastanelerde cinsel işlev bozukluklarının teşhisi ve tedavisi için kurulan özel merkezler hizmet veriyor. Üniversite, özel ve devlet hastanelerinde hizmet veren bu merkezlerin iletişim bilgilerine www.sagliklierkek.com ile www.sagliğimicinhersey.com  portallarından ulaşabilirsiniz. Jinekologlardan üroloji uzmanlarına, psikiyatristlerden iç hastalıkları uzmanlarına kadar farklı branşlardan hekimlerin hizmet verdiği merkezlerin il il listeleri söz konusu sağlık portallarında yer alıyor.

Cinsel mutluluk hayal değil… Yeter ki, doğru uzmana ve merkeze ulaşın.

(NOT: Esra Kazancıbaşı Öztekin’in yazıları yazarın izni olmadan başka mecralarda kaynak gösterilse dahi kullanılamaz.)

esrako@gmail.com
www.esrakazancibasiilesaglik.com


İçeriği Paylaşın