Bazen…


Bizi Takip Et


Esra Kazancıbaşı İle Sağlık

“Nereye gidiyorum ben?” diyerek bazen yürüdüğün yolda durmalısın. Bakmalısın etrafına. İlerlediğin yol, uzaktaki ışık sandığın aydınlık gerçekten senin varmak istediğin yer mi?

“Aslında ne yapmak istiyorum ben?” diye kendine sormalısın bazen. Ruhunun derinliklerine hapsettiğin çocuksu hayalleri gerçeğe dönüştürmek, kalbinde kuşların kanat çırpmasına neden olan anların peşinden koşmak yerine, başkalarını mutlu edebilmek için kendi ruhunu paspas ediyor olabilir misin?

“Mutlu muyum gerçekten?” diye de sormalısın bazen kendine. Yoksa onca problem, sorunlu ilişki arasında mutluluk oyunu oynayan bir Polyanna mısın sen? Sadece başkalarını değil, kendini de kandırıyor olabilir misin? Yüzündeki tebessümün ardında aynalardan bile sakladığın gizli bir hüzün olabilir mi yüreğinde?

Bazen kimlerle birlikte vakit geçirdiğine de kafa yormalısın. Günlerinin çoğunu iş yaşamındaki insanlarla, eşinin çevresindeki kişilerle geçirirken kendi dostlarına, arkadaşlarına, akrabalarına zaman ayıramıyorsan, zaman yönetiminde ve tercihlerinde bir sorun var demektir.

Konuştuğun, sohbet ettiğin kişilerin yanından ayrıldıktan sonra kendini yorgun ve hasta hissediyorsan… Çevrenden eksik etmediğin bu insanlar, yaşam enerjini çalan hırsızlar olabilir mi?

Karşındaki alınmasın, gücenmesin, üzülmesin diye, sürekli istemediğin şeyleri yapıyorsan… Ve her seferinde kendine öfke duyuyorsan… Davranışlarınla düşüncelerin arasındaki bu çelişkiden kurtulmak için bazen “Hayır” diyebilmelisin.

Kimsin sen gerçekte? Hiç düşündün mü? Ağzından çıkan sözlerle, hareketlerinle ne kadar sahicisin? Sonbaharda rüzgarın savurduğu sararmış bir yaprak mısın?

Yoksa fırtınalarda bile dimdik duran bir ağaç mı?

Hepimiz hayat yolunda ilerlerken zaman zaman soluklanmalı, kendimize bu soruları sormalıyız.

Mazide olanları değiştiremez, gelecekte olacakları ise bilemezsiniz. Ne geçmiş, ne de gelecek, kontrol edebileceğimiz tek şey bugündür. İçinde bulunduğumuz an ise doya doya yaşamanız gerekendir.

Esra Kazancıbaşı Öztekin

sagligimicin@gmail.com

Not: Bu yazı 1 Ekim  2016 tarihinde Yenibirlik Gazetesinde yayımlandı.


İçeriği Paylaşın