Sağlık Bakanlığı’ndan “Bisfenol A” Açıklaması

Sağlık Bakanlığı’ndan “Bisfenol A” Açıklaması

Sağlık Bakanlığı’ndan “Bisfenol A” Açıklaması

Bizi Takip Et


Sağlık Bakanlığı’nın Bisfenol A maddesi ile ilgili olarak yaşanan endişelere yanıt veren açıklamasında, “Bugün itibariyle sahip olduğumuz bilimsel veriler vatandaşlarımızın endişe etmelerini gerektirecek bir durum olmadığını göstermektedir” deniliyor.

Bisfenol A ve benzeri maddelerle ilgili konuların 2005 yılında kurulan Ulusal Kanser Danışma Kurulu tarafından Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı ve Amerikan FDA gibi uluslar arası örgütlerle işbirliği içinde büyük bir ciddiyetle yakından takip edildiği belirtiliyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, BPA olarak isimlendirilen Bisfenol A maddesinin biberonlar dışında çeşitli yiyecek ve içecek kutularının iç yüzey kaplamalarında da bulunduğu vurgulanıyor.

BPA’nın yiyeceklerle temas eden kaplarda kullanılmasına belirli ölçülerde izin verilmiş olduğu, biberonlarda bulunabileceği miktarın ise Avrupa Birliği’nde de kullanılan TS EN 14350 standardı ile sınırlandırılmış durumda olduğu belirtilen açıklama şöyle devam ediyor:

“Avrupa Birliği ve ABD’deki yetkili organlarca BPA için vücuda alınmasına izin verilebilen miktar vücut ağırlığının kilogramı başına günlük 0,05 mg şeklinde olup bu miktarın100 katına ulaşıldığında ancak toksik etkiden bahsedilmektedir.

Bazı ülkelerde (ABD’de 51 eyaletten 6’sında, Kanada, Avustralya, Fransa ve Danimarka) BPA’nın biberon gibi bebek gıda kaplarında kullanılmasına son verilmek üzere karar alınmış ve tedricen gıda üreticilerinden BPA’yı kullanmamaları talep edilmiştir.

Avrupa Birliği Avrupa’da bu konuda yetkili organ olan Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı’ndan (EFSA) bu konuda bilimsel bir değerlendirme yapmasını talep etmiştir. Ajans, 13 Temmuz 2010 tarihinde yayınladığı bir açıklamada, bu aşamada izin verilen günlük alım miktarının değiştirilmesine gerek duyulacak bilimsel bir veri bulunmadığını, Eylül ayı sonuna kadar bu konudaki raporlarını tamamlayacaklarını bildirmiştir.

Bugün itibariyle sahip olduğumuz bilimsel veriler vatandaşlarımızın endişe etmelerini gerektirecek bir durum olmadığını göstermektedir. Bisfenol A ve benzeri maddelerle ilgili konular 2005 yılında kurduğumuz Ulusal Kanser Danışma Kurulu tarafından Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı ve Amerikan FDA gibi uluslar arası örgütlerle işbirliği içinde büyük bir ciddiyetle yakından takip edilmektedir.”


İçeriği Paylaşın