Sağlık Bakanlığı’ndan Deli Dana Açıklaması

Sağlık Bakanlığı’ndan Deli Dana Açıklaması

Sağlık Bakanlığı’ndan Deli Dana Açıklaması

Bizi Takip Et


Sağlık Bakanlığı, Manisa’nın Alaşehir ilçesinde 75 yaşındaki bir vatandaşımızın halk arasında deli dana olarak ifade edilen variant Creuttzfeldt-Jakop (vCJD) hastalığından yaşamını yitirdiği yolunda medyada yer alan haberlerle ilgili bir açıklama yaptı

Hastanın tedavisini yapan doktorun, vakanın deli dana hastalığı olmadığını, birçok nörolojik sebeple ortaya çıkan ve yavaş ilerleyen bir ensefalit (beyin iltihabı) olduğunu ifade ettiği belirtilen açıklamada, “Halk arasında Deli dana diye adlandırılan hastalık variant Creuttzfeldt-Jakop (vCJD) 20 yas civarındaki genç erişkinlerde görülmektedir. 65 yas üzeri dönemde görülen Creutzfelth Jakop tablosu beyin dokusunun harabiyetidir ve deli dana hastalığı ile ilgisi bulunmamaktadır” denildi.

Açıklamada deli dana hastalığıyla ilgili olarak şu bilgiler verildi:

“Deli dana hastalığının sebebi beyin dokusuna yerleşen ve prion diye adlandırılan maddeye karsı gelişen reaksiyon sonrası beyinde süngerimsi boşlukların oluşması ve bu reaksiyonun olduğu bölgeye göre gelişen motor-mental yeti kaybıdır. Ülkemizde hastalığın bildirimi zorunludur ancak bugüne kadar herhangi bir vakaya rastlanmamıştır. Habere konu hastamız Creutzfelth Jakop Hastalığı’ndan hayatını kaybetmiş olup hastalığın deli dana ile ilgisi bulunmamaktadır.”


İçeriği Paylaşın