AIDS Günü’nde Kırmızı Kurdele

AIDS Günü’nde Kırmızı Kurdele

AIDS Günü’nde Kırmızı Kurdele

Bizi Takip Et


Pozitif Yaşam Derneği, 01 Aralık Dünya AIDS günü çerçevesinde, HIV ve AIDS konusunda toplumun tüm kesimlerine ulaşarak bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla medya kuruluşları ile bir kampanya başlatıyor.

Pozitif Yaşam Derneği, kampanya çerçevesinde, 01 Aralık günü tüm televizyon kanallarında “Ana Haber Bülteni” kuşağında spikerlerin yakalarına kırmızı kurdele takmaya ve televizyon kanallarını da gün boyu yayınlarında kırmızı kurdele logosu yayımlamaya davet ediyor.

01 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ NEDİR?

HIV, dünyada resmi olarak ilk kez 1 Aralık 1981 yılında tanımlandı. İlk tanımlandığı günden itibaren üzerinde çalışılan ve mücadele edilen bu virüsle ilgili, tanımlanmasından 7 yıl sonra düzenlenen uluslar arası bir kongrede, 1 Aralık tarihi “korunmayı ve farkındalığı” arttırmak amacıyla “Dünya AIDS Günü” ilan edildi. “Kırmızı Kurdele”, “AIDS’i biliyorum, AIDS’e karşı korunuyorum ve AIDS’ten ölenlere saygı duyuyorum” anlamı ile HIV/AIDS’in simgesi oldu.

TÜRKİYE’DE DÜNYA AIDS GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Tüm dünyada 1988 yılından bu yana HIV’in yayılımını ve HIV ile yaşayanlara yönelik ayrımcılıkları engellemek amacıyla 01 Aralık Dünya AIDS gününde birçok kampanyalar, etkinlikler ve çalışmalar yürütülmekte.

Pozitif Yaşam Derneği olarak, 2008’den bu yana “1 Aralık Dünya AIDS Günü”nde onlarca kurum – kuruluş, HIV pozitif kişiler ve yakınları, gönüllüler, aktivistler, kadın örgütleri, gençlik örgütleri, doktorlar, sanatçılar ve özel sektör temsilcileri ile hep birlikte tüm Türkiye genelinde etkinlikler düzenlemekteyiz. Bu sayede Toplum genelinin HIV/AIDS konusunda doğru bilgilenmesini sağlıyor ve HIV/AIDS ile yaşayanlara yönelik ayrımcılık ve ön yargıların ortadan kalkması için savunuluculuk çalışmalarına temel oluşturmayı amaçlıyoruz.


İçeriği Paylaşın