“Sahte Tıbbi Ürünler Halk Sağlığını Tehdit Ediyor”

“Sahte Tıbbi Ürünler Halk Sağlığını Tehdit Ediyor”

“Sahte Tıbbi Ürünler Halk Sağlığını Tehdit Ediyor”

Bizi Takip Et


Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği (PGED) 28 Eylülde gerçekleşecek olan kongrenin lansman toplatısını İstanbul’da yaptı. Eylül ayında yapılacak kongreye 8000’in üzerinde katılımcı bekleniyor. Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Armağan Ener lansman toplantısında “Uluslararası Geleceğin E Hali Kongresi” hakkında bilgi verdi.

PGED, on dört yıldır gerçekleştirdiği sıra dışı projelerle ilacın yanı sıra, OTC, besin destekleri, medikal, dermokozmetik gibi, kişisel bakım ve sağlığa dair tüm alanlarda da belirleyici rol oynamakta, önderlik yapmaktadır. PGED, Eczacılık mesleğini danışman eczacılıkla bütünleştirmeye, yeniçağa uygun gelişmesine yön vermeye ve akılcı ilaç kullanımını yaygınlaştırmaya odaklanmıştır.

ULUSLARARASI GELECEĞİN E HALİ BAŞLIYOR

Girişimci Eczacılar olarak bizler, geleceğin; İlaç, OTC, kişisel bakım, besin destekleri, medikal ve dermokozmetikleri içine alan “Bütünleştirici Eczacılıkta” olduğuna inanıyoruz.

2012 yılında 4500, 2016 yılında 6000 katılımcı ve sektörün önde gelen yaklaşık 100’e yakın firması ile gerçekleştirdiğimiz  “Geleceğin E Hali En Büyük Eczacılık Buluşması’nın” büyük başarısının altında birlikte oluşturduğumuz bu geniş ve güçlü dayanışmanın enerjisi olduğunu biliyoruz.

Şimdi yeniden, daha büyük bir enerji ve 8000’in üzerinde katılımcı hedefiyle, uluslararası boyutta tasarlanan  “Uluslararası Geleceğin E Hali Kongresi”ni üçüncü kez 28-29-30 Eylül 2018 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirmek üzere çalışmalarımıza başladık.

Geleceği şekillendirecek büyük adımlarımızı “DEĞİŞİM” için “ŞİMDİ”  hep birlikte atacağız. Sektörümüzü, mesleğimizi, akademisyenlerimizi, firmalarımızı, öğrencilerimizi, toplumsal sağlık etiği, mesleki güvenirliliğimiz içerisinde kalarak hep birlikte kazanacağımız hedeflere doğru;

Zamanın taşıdığı yenilikçi gücü, inovatif düşünceyi, teknolojiyi, örgütlü hareket edebilme potansiyelimizi, geleceğin eczaneleriyle birlikte daha sağlıklı bir yaşam kurmak için kullanacağız.

ECZACILIĞIN GELECEĞİ İÇİN, “DEĞİŞİM, ŞİMDİ!” HAREKETİNİ BAŞLATIYORUZ…

Bu yıl, “Değişim, Şimdi!” sloganı ve “GelecekSEN Şimdi Gel” “EtkileyecekSEN Şimdi Etkile”, “DeğiştirecekSEN Şimdi Değiştir” alt sloganlarıyla oluşan yeni konseptimiz ve birçok yenilik ile sektördeki dostlarımızla buluşacağımız güne büyük bir heyecanla hazırlanmaktayız.

“Değişim Şimdi” sloganı ile yola çıkarak değişimi kendi içimizde başlatıyor ve hem danışanlarımızı hem de iş ortaklarımızı bu değişimin bir parçası haline getiriyoruz. Zamanın taşıdığı yenilikçi gücü, inovatif düşünceyi, teknolojiyi, örgütlü hareket edebilme potansiyelimizi geleceğin eczaneleriyle birlikte daha iyi bir yaşam kurmak için kullanıyoruz.

“SAHTE TIBBİ ÜRÜNLER VE SAHTE KOZMETİK ÜRÜNLER HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR…”

PGED olarak Uluslararası Geleceğin E Hali En Büyük Eczacılık Buluşması’nda, toplum sağlığını ilgilendiren konularda, eğitim, seminer ve farkındalık çalışmaları da yürüteceğiz. Sosyal sorumluluk çerçevesinde toplumsal sağlığımızı ilgilendiren konularda; “İnternette sağlık ile ilgili bilgi kirliliği, sahte ilaç ve ürünlerin tehlikesi, obezite, sigarayla mücadele, bebek sağlığı ve beslenmesi vb.” konularda farkındalık oluşturmak amacıyla Ulusal ve uluslararası basın kuruluşlarıyla, kongre tarihini de içine alacak şekilde uzun dönemli bir planlama yaparak bilinirliliği ve farkındalığı artırmayı hedefliyoruz.

Fitoterapi konusunda tek eğitimli grup olan Eczacılar olarak;

  • Eczane dışında satılan ve sağlığımız için riskler taşıyan sahte ürünlerle mücadeleye dikkat çekmeyi;
  • İnternet üzerinden alınan zayıflama ilaçları, çaylar ve bitkisel karışımların böbrek ve karaciğer hasarlarından, ölüme kadar varabilen sonuçlarının önüne geçmeyi, amaçlıyoruz.

Bu konuda en yakın sağlık danışmanızın, eczacılar, en yakın sağlık alanının eczaneler olduğunu vurgulamak istiyor, özellikle internetten satılan, ‘merdiven altı üretilen’ kozmetik-güzellik ve bakım ürünlerinin de zararları konusunda farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz.

ECZANE DIŞINDA SATILAN TIBBİ ÜRÜNLER TEHLİKELİDİR!

2016 yılı sonunda Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan veriler, ilaçta sahteciliğin boyutunu gözler önüne serdi. Verilere göre; 316 bin adet cinsel içerikli, 626 bin 755 adet zayıflama ürünleriyle ilgili ve 107 bin 577 adet beşeri olmak üzere toplamda 1 milyonu aşan sahte ve kaçak ilaç ele geçirildi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca (TİTCK) 2017 Eylül ayında yapılan denetimlerde ise, ilaç gibi lanse edilerek piyasaya sürülen 73 sahte-kaçak ürün tespit edildi. TİTCK, sahte-kaçak ürünler ile mücadele kapsamında, 2017 yılında bunların satış veya tanıtımını yapan 724 internet sitesini kapattı.

Hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar, Sağlık Bakanlığı onaylı tesislerde üretilip yine Bakanlıkça verilen ruhsat sonrası piyasaya sürülürken, kaçak yollarla Türkiye’ye sokulan ürünlerin izin ve ruhsatı bulunmuyor. Bu ürünlere bilinçsizce ve yüksek oranlarda konulan ilaç etken maddeleri, kullananlarda sonu ölüme varan yan etkilere sebep olabiliyor. Bu ürünlerin üretim yeri, koşulları, saklama ve dağıtım şartları ise bilinmiyor.

Eczane dışında satılan ilaç ve benzeri ürünler merdiven altında, sağlıksız koşullarda üretilmiş sahte ilaçlardır. İlaçlar için istenildiği kadar ‘bitkiseldir, doğaldır, zararsızdır, gıda takviyesidir denilsin, İlaç kimyasal bir maddedir. Yasal olarak ilaç sadece eczanede satılabilir.

ZAYIFLAMA HAPLARI SAĞLIĞINIZI BOZABİLİR

Zayıflamak için kullanılan yöntemlerden biri zayıflama haplarıdır ve bu alanda da yapılan sahte ilaçlar toplumsal sağlığı olumsuz etkilemektedir. İnsan sağlığını hiçe sayarak, hiçbir yasal denetimden geçirilmeyen bu sahte ilaçların kullanımı çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

SAĞLIĞINIZ İÇİN BİTKİSEL ÜRÜNLERİ ECZANEDEN ALIN

Türkiye’de bitkisel ilaçların sunumunda eczanelerin yetkili ve sorumlu olduğu, 2010 yılında yürürlüğe konulan Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği ile yasal bir zemine kavuşmuştur. Ancak bitkisel ilaç tanımı ve sınıflandırması açısından mevzuatta bulunan boşluklar kullanılarak, halka yapılan sunumlar ciddi sağlık riskleri oluşturmaktadır.

Yeterli donanıma sahip olmadan, geçerliliği ve güvenirliliği oluşmamış, kontrolsüz şekilde ve halkı yanlış bilgilendirerek yapılan uygulamalar toplumsal sağlığımızı tehdit etmektedir. Sağlığımız için kullandığımız her ürün ilaç olarak değerlendirilmeli ve bitkisel ürünler ile ilgili temel eğitimler alarak, bu donanımını daha ileriye taşıyan eczacılara danışılmalıdır. Doğru üretim, doğru koşullarda saklanma, doğru tedavi ve doğru danışmanlık ancak eczacılar eliyle yürütülebilir. Halk sağlığını korumak, ülke ekonomisine katkı sağlamak ancak bu şekilde mümkün olabilir.

Sağlığa ilişkin her türlü ürün Sağlık Bakanlığı’nın onayından geçtikten sonra, aldığı eğitimlerle bu alanlarda uzmanlaşan, meslek etiği içerisinde önce danışanını düşünen eczacı danışmanlığında hastalara ulaştırılmalı ve bu ürünlerin satışı yalnızca eczanelerimizden gerçekleştirilmelidir.

Toplumsal sağlığımız için, bitkisel ilaçların danışanlara ulaştırılmasında en güvenli yer Türkiye’nin her noktasında bulunan eczanelerdir.

HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN SAHTE KOZMETİK VE GÜZELLİK ÜRÜNLERİNE DİKKAT!

Halk sağlığını olumsuz etkileyen sahte ürünler “Kozmetik ve Güzellik” ürünlerinde de kendini göstermektedir. Mesleki etik anlayışından uzak, ticari kaygılarla yapılan bu sahte ürünler farklı tanıtım ve anlatımlarla topluma sunulmaktadır. Yine mevzuatta bulunan boşluklar kullanılarak konu hakkında bilgisi olmayan kişilerce, sağlığa uygun olmayan şartlarda üretilen ürünler pazarlanmakta, halk sağlığı hiçe sayılmaktadır. Bu ürünlerin bilinçsizce kullanılması geri dönülmesi imkânsız sorunlara yol açabilir.

Sağlığı ve güzelliği ilgilendiren gerek kimyasal, gerek bitkisel olsun her tür ürün içerik bilgisine sahip ve yeterli eğitimlerden geçirilerek alınan bir uzmanlık ister ki konu insan sağlığı, devamında toplumsal sağlık ve geleceğimizse bu durum daha da önemli bir hal alacaktır. Eczacı bu alanda lisans düzeyinde bilimsel eğitim alan, ürünün tüm aşamalarına hâkim tek uzman kişidir ve mesleki bilgisi ile bireysel ve toplumsal sağlığa hizmete hazırdır.

Kısacası, Eczaneler bireylerin ve toplumun sağlık alanıdır. Sağlığınız için en yakın, en etkili ve en doğru bilgiyi eczacınızdan alabilirsiniz. Eczanelerimiz ilaç, bitkisel destek ve medikal malzemelerde olduğu kadar kozmetik ve dermokozmetik ürünlerde de güvenle başvurabileceğiniz ve sağlığınızı koruyabileceğiniz en güvenilir adreslerinizdir.


İçeriği Paylaşın