Memorial, Çocuk Resim Yarışması Düzenliyor

Memorial, Çocuk Resim Yarışması Düzenliyor

Memorial, Çocuk Resim Yarışması Düzenliyor

Bizi Takip Et


Memorial Hastanesi’nin; çocukların doktor korkularını yenmelerine yardımcı olmak, kişisel yetenekleri ile sanata olan yatkınlıklarını açığa çıkarmak için düzenlediği Geleneksel Memorial Çocuk Resim Yarışması başladı.

Altıncısı düzenlenecek olan yarışmanın bu yılki konusu  “Sağlıklı Besleniyorum…”

Memorial Sağlık Grubu tarafından düzenlenen resim yarışması; çocuklarda sanatsal etkinliklere yönelik ilgi uyandırmak, anne-baba ve eğitimcilerin çocukların resim yeteneğine ilişkin farkındalıklarını arttırmak ve sanatsal yeteneklerini ortaya koymaları için fırsat yaratmak amacıyla düzenlenmektedir. Akademisyen, doktor ve pedagogların değerlendirmeleri sonucu dereceye giren eser sahiplerinin ödüllendirilmeleri, çocukların özgüvenleri desteklemek, yeteneklerinden haberdar olmalarını sağlamak, özgür gelişimlerini desteklemek amacıyla atılan adımlardır.

“Sağlıklı Besleniyorum” konulu Memorial Geleneksel Çocuk Resim Yarışması’nın ödül töreni, 24 Nisan 2010’da Memorial Ataşehir Konferans Salonu’nda düzenlenecek. Sağlıklı beslenmek için neler yaptığını en anlamlı şekilde resmeden minikler, birbirinden güzel hediyelerin sahibi olacak.

YARIŞMA KURALLARI

1-    Yarışma okul öncesi ve ilköğretim olmak üzere iki kategoride yapılacaktır.
2-    Resim yapımında kullanılacak boya malzemesi pastel boya olacaktır.
3-    Resimler, 35cm x 50 cm ölçülerinde resim kağıdına yapılacaktır.
4-    Her yarışmacı sadece bir kez yarışmaya katılma hakkına sahiptir.
5-    Yarışmacılar resimlerini en geç 10 Nisan 2010 tarihine kadar, Memorial İstanbul Hastanesi, Memorial Ataşehir Tıp Merkezi, Memorial Suadiye Tıp Merkezi ve Memorial Etiler Tıp Merkezi’ne elden veya posta yoluyla ulaştırabilirler.
6-    Resimlerin sağ arka köşesine yarışmacının adı soyadı, yaşı, okulu, velisinin adı soyadı ve telefonu yazılmalıdır.
7-    İlk üçe giren yarışmacılara kutlama töreni ile ödüller verilecektir.
8-    Ödül töreni 24 Nisan 2010 Cumartesi günü, Memorial Ataşehir Konferans Salonu’nda yapılacaktır.

Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Pedagog Dr. Melda Alantar, resim yapmanın çocuk gelişimine sağladığı katkılar hakkında bilgi verdi.

Resim, özellikle küçük yaşlarda sözcüklerden daha güçlü bir anlatım aracıdır. Çocukların kişilik özelliklerini, insanlar arası ilişkilerini ve değer yargılarını yansıtan güçlü bir araçtır. Örneğin sayfanın tümünü kaplayan büyük resimler çoğu kez iç denetimi zayıf, saldırgan çocuklar tarafından çizilir. Küçük çizgiler ise çekingen, içe dönük çocuklar tarafından çizilebilmektedir. El ve kolların eksik çizilmesi, uyum zorluğu ve güvensizliği yansıtabilir.

RESİM YAPMANIN GELİŞİM AŞAMALARI

2 -4 yaş çocuklar, kağıt üzerine gelişigüzel çizgiler çizerler ve karalama faaliyeti çocuğa haz verir. Bu dönemde anne-babanın çocuğa çizme olanağı sağlamaları ve onu bu konuda cesaretlendirmeleri yeterlidir. 4 -7 yaş arası dönemde çocuk, duygu ve düşüncelerini yansıtan resimler çizer. Renkleri öğrenir ve bol renk kullanmaya başlar. Bu dönemde öğretmen, çocuğun çizme eğilimini hızlandıracak bir eğitim yaklaşımı izlemelidir.

7 ile 9 yaşlarında çocukta kavram biçimleri kesinlik kazanır. Çocuk kendisini çevrenin bir parçası olarak görür ve resme döker. 9 -12 yaş arası dönem gerçeğe yakın çalışmaların başladığı evredir. Bu dönemde resim eğitmeni çocuğun sürekli olarak fotoğrafa bağlı bir benzetmeye yönelmesini engellemelidir. 12 -14 yaş, gerçeğin taklit edildiği evredir. Bu dönemde ergen, cinsiyet özelliklerini de resme yansıtır ve renkleri en iyi biçimde kullanır.


İçeriği Paylaşın