Seks Kalp Hastaları İçin Tehlikeli mi?

Seks Kalp Hastaları İçin Tehlikeli mi?

Seks  Kalp Hastaları İçin Tehlikeli mi?

Bizi Takip Et


By-pass olan, stent takılan, kalp krizi geçiren hastalar cinselliği nasıl, ne ölçüde yaşamalı? Seks kalp için zararlı mı? Kalp ve cinsellik konularında merak edilen bu soruları Hattat Hastanesi Üroloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat’ta yönelttik. İşte aldığımız yanıtlar:

. Kalp hastalarının çoğu seksin sağlıkları için zararlı olduğunu düşünür. Tıbben cinsellik kalp sağlığını nasıl etkiler?

Prof. Dr. Halim Hattat: “Kalp hastalarının en büyük korkularından, çekincelerinden birinin seks yapmaktır. Bu nedenle kalp- damar hastalığı yaşayan bir çok kişi seksin tehlikeli olduğunu düşünüp cinsellikten tamamen vazgeçer. Seks sırasında kalp krizi geçirmek,  ölmek, partnerin kalp sorunu yaşaması bu kabuslardan bazıları. Üstelik bu durum sadece erkekler için geçerli değil. 40-60 yaşlarında kadar erkeklerde daha fazla görülen kalp hastalıkları, menopoz sonrası hormon değişimleriyle kadınları da etkiliyor.  Bu durumda hem erkek hem kadın, hem de partnerlerin cinselliğe dair endişeleri çoğalıyor.  Ancak kalp hastalığının cinselliğe engel olmadığı, hatta kalp performansını yükselterek ömrü uzattığı biliniyor.’

. Kalp hastalığı ile erkeklerdeki cinsel sorunlar arasında nasıl bir ilişki var?

Prof. Dr. Halim Hattat: “Kalp damarlarını etkileyecek herhangi bir sorun (şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kolesterol problemi, sigara kullanımı, hareketsiz bir yaşam)  cinsel bölgeye giden damarlarda da hasar yaratır.  Bu nedenle kalp hastalıklarında, şeker problemi, tansiyon ve damar sertliğinde başta sertleşme sorunları olmak üzere çeşitli cinsel sorunları daha sık görülür.  İstek azlığı, sertleşme sorunu, tatminsizlik yaşayan erkekte performans endişesi gelişerek kısırdöngü şeklinde sertleşme problemi daha da artabilir.  Kalp krizi sonrasında sertleşme sorunu hem fiziksel, hem psikolojik nedenlerle ortaya çıkabilir.”
KALP HASTALIĞI İLAÇLARI  SERTLEŞMEYİ ETKİLEYEBİLİR!

. Peki,  kalp-damar hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlar cinsel performansı nasıl etkiliyor? Bazı ilaçların özellikle sertleşmeye olumsuz etkileri oluyor mu?

Prof. Dr. Halim Hattat: “Kalp hastalıklarında kullanılan ilaçlar da cinsel isteği azaltıp sertleşme sorununa neden olabilir.  Biz bu durumda eğer hasta için uygunsa kalp hekimi ile görüşüp cinselliği daha az etkileyen ilaçların kullanılıp kullanılamayacağını tartışıyoruz.  Ancak bu ilaçların muhakkak kullanılması gerekirse o zaman hastaya bunun hayatı için önemli olduğunu anlatıyoruz.  Bu durumda hastalara başka öneriler sunuyoruz.

Kalp damar sorunu yaşayan kişilerde sertleşme sorununda kullanılan ilaçlar oldukça yüz güldürücü sonuçlar verebiliyor. Ancak nitrat grubu ilaçları kullanan hastaların bu ilaçları kullanmamaları gerekiyor. “

SEKS KALPTEN ÖLÜMLERİ ARTTIRIR MI?

. Seks sırasında kalp krizi geçirip ölen kişilerle ilgili haberler, kulaktan kulağa yayılan efsaneler kalp problemi olan kişilerin ve partnerlerinin bu konudaki korkularını, endişelerini arttırtıyor.

Prof. Halim Hattat: “Gerçekte cinsel aktivite sonrası içinde kalp krizi geçirme riski veya  cinsellik esnasında kalpteki sorunlara bağlı ölümlerin  oldukça nadirir. Sağlıklı bir kişide seks sonrasında kalp krizi görülme riski yaklaşık 1 milyonda 2.5’tur.  Bu rakam daha önce kalp hastalığı geçiren kişilerde 1 milyonda 25’e kadar çıkar.  Ancak yine de oldukça düşük bir risk söz konusudur. Kalp krizi sonrasında çiftlerin cinsellikten vazgeçmelerinin en büyük nedeni bilgisizlik. Normal olarak kalp krizi sonrasında yaklaşık 16 hafta sonra cinselliğe geri dönebiliyor. Bir çok uzman yaklaşık 8-14 haftalık bir bekleme süresinin yeterli olduğunu düşünüyor.Bu süre tabii ki hastanın isteğine, genel fitness seviyesine ve bilgisine göre değişiyor.  Cinsel beraberlikten çekinen çiftler ilişkilerine önce bireysel uyarılar, tek veya çift olarak yapabilecekleri mastürbasyon gibi alternatiflerle başlayabilir.’

CİNSELLİĞE HAZIR OLDUĞUNUZU NASIL ANLAYACAKSINIZ?

. Peki, kalp krizi geçiren, stent takılan, by-pass olan çoğu kişi sekse hazır olduğunu nasıl anlayacak?

Prof. Dr. Halim Hattat: “Kalp hastalığı sonrası seks yapıp yapamayacağınızın en güzel testi şudur:  Eğer göğsünüzde rahatsızlık, ağrı, çarpıntı, nefes darlığı gibi belirtiler olmadan yaklaşık 15-20 dakika yürüyebiliyorsanız sekse hazırsınız demektedir. “


İçeriği Paylaşın