Serebral Palsi’li Öğrenciler 14 Okuldan Arkadaşlar Edindi

Serebral Palsi’li Öğrenciler 14 Okuldan Arkadaşlar Edindi

Serebral Palsi’li Öğrenciler 14 Okuldan Arkadaşlar Edindi

Bizi Takip Et


Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile gerçekleştirdiği “Hepsi Bir İnci” Projesi kapsamında çoğunluğu Serebral Palsi’li olan özel gereksinimli öğrenciler için Ataşehir Bölgesi’ndeki 14 okulla düzenlenen kaynaştırma etkinliği tamamlandı. Program kapsamında özel gereksinimli öğrenciler doğal gelişim gösteren akranları ile birlikte resim, koro ve drama etkinliklerine katıldılar, yeni arkadaşlar edindiler. 14 ilkokul ve ortaokulda kaynaştırma etkinlikleri yapılan projede ayrıca 18 lisede Serebral Palsi ve farklı engellilik durumları hakkında öğrencilere bilgilendirme etkinlikleri düzenlendi.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, toplumda Serebral Palsi’ye dikkat çekmek ve bu duruma farkındalık oluşturma amacıyla yürüttüğü faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Metin Sabancı Okulları’nın Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile gerçekleştirdiği “Hepsi Bir İnci” Projesi kapsamında 3 ay boyunca öncelikle Ataşehir Bölgesindeki ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine farkındalık etkinliği düzenledi. Bu bölgedeki 14 okulda 28 sınıfa, Metin Sabancı Okulları Rehber Öğretmenleri tarafından özel gereksinimli durumu ve bu durumdaki çocukların yaşam koşulları ile ilgili bilgiler verildi. Ardından, hayata gözlerini Serebral Palsi’li açan öğrencilerden oluşan 4-6 kişilik gruplar sınıf öğretmenleri eşliğinde okulları ziyaret etti. Etkinliklere toplam 29 özel gereksinimi olan öğrenci katıldı. Proje kapsamında ayrıca Serebral Palsi hakkında farkındalığın arttırılması için Metin Sabancı Okulları’nda görev alan öğretmenler Ataşehir ilçesindeki 18 lisede bilgilendirme etkinlikleri düzenlediler.

Metin Sabancı Hafif Düzey Zihinsel Engelliler İlkokulu ve Metin Sabancı Özel Eğitim Uygulama Okulları’nda eğitim gören özel gereksinimli öğrenciler bölgedeki 14 okulda öğrenim gören ve normal gelişim gösteren akranlarıyla arkadaş oldukları gibi, doğal gelişim gösteren öğrenciler de bireysel farklılıklara hoşgörü ve saygı ve ayrıca karşılıklı iş birliği ve sosyal uyum becerilerinin gelişmesi konularında eğitim almış oldular.

Projenin önümüzdeki eğitim-öğretim döneminde farklı ilçelerde devamı ile Serebral Palsi ile farklı engellilik durumları hakkında farkındalığın artırılması hedefleniyor.


İçeriği Paylaşın