Şişli Etfal`e Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi

Şişli Etfal`e Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi

Şişli Etfal`e Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi

Bizi Takip Et


Şişli Etfal Hastanesi’nde, Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile ZZ Garring Vakfı tarafından altı yataklı ve tam donanımlı Pediatrik Yoğun Bakım Ünitesi açıldı.

Açılış törenine İstanbul Vali Yardımcısı Kazım Tekin, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, Şişli Etfal Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Suat Turgut, TEV Genel Müdürü Turgut Bozkurt, TEV Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal ile ZZ Garring Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Şükrü Tekbaş katıldı.

YALNIZCA YÜZDE 10’A HİZMET VERİLİYOR

Açılış konuşmasını yapan Şişli Etfal Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Suat Turgut, Türkiye’de yılda ortalama 55 bin çocuğun yoğun bakıma ihtiyaç duyduğunu ancak ülkemizde bulunan yaklaşık 200 çocuk yoğun bakım yatağında her yıl sadece 5 bin 700 çocuğun tedavi edildiğini söyledi. Yalnızca yüzde beş ya da yüzde 10’a hizmet verildiğini belirten Prof. Dr. Turgut, “Bu hizmet ve yardımların devamını bekliyoruz” dedi.

TOPLUMUN HAYIR DUASINI ALIYORSUNUZ

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu ise yapılan işin çok büyük olduğunu ancak ihtiyaçlar karşısında küçük olduğunu belirtirken çocuk bakım yataklarının üniversite hastaneleri de dahil 30’u geçmediğini belirtti. Prof. Dr. Dokucu, Kamuda erişkin yoğun bakım yataklarının 997, özel sektörle birlikte ise 2000’li sayılarda yatak olduğunu ifade etti. Bu yoğun bakım yataklarının tam anlamıyla ihtiyacı karşılamadığını bildiren Prof. Dr. Dokucu, “İstanbul’un ihtiyacını karşılayacak kadar yatak var, bu; sağlığa ayrılan çok büyük bir kaynaktır” dedi.

Prof. Dr. Dokucu, sözlerine şöyle devam etti:

“Toplamı 30’u bulmayan çocuk yoğun bakıma altı tane yatak kazandırıldı, böylece toplumun hayır duasını alıyorsunuz”

İstanbul Vali Yardımcısı Kazım Tekin, bu hizmetlerin başka kurumlarda da olmasını dilediğini ve vakıf ile devlet kurumu arasında başarılı bir işbirliği olduğunu söyledi.

SAĞLIĞI OLMAYAN EĞİTİM YAPAMAZ

TEV Genel Müdürü Turgut Bozkurt, Türkiye Cumhuriyeti’nin bütçesi önce sağlık ve eğitime ayrılmalıdır; sağlık toplumunda her şeyin önünde tutulsun. Zaten eğitim ve sağlık iç içe geçmiş bir konu. Sağlık olmazsa eğitim; eğitim olmazsa sağlık olmaz” dedi. TEV Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal ise “TEV olarak sağlığa çok önem veriyoruz. Sağlığı olmayan insan eğitim yapamaz” dedi.


İçeriği Paylaşın