Siyah Noktalı Ciltlerin Bakımı

Siyah Noktalı Ciltlerin Bakımı

Siyah Noktalı Ciltlerin Bakımı

Bizi Takip Et


Genç yaşlardan itibaren düzenli ve bilinçli olarak uygulanacak bir cilt bakımı, ileride oluşabilecek sorunların önceden önlenmesini, cildin pürüzsüz ve zinde kalmasını garantiler.  Hormonal değişim ile birlikte ortaya çıkabilecek sivilce ve siyah nokta gibi sorunlar ise kesinlikle ihmal edilmemeli.

Doğru bir cilt temizliği için öncelikle sabun kullanma alışkanlığının bir kenara bırakılması gerektiğini söyleyen Özel Kent Alsancak Tıp Merkezi Kozmetoloji Ünitesi’nden Estetiysen Sema Erol, “Çünkü en iyi sabunu bile kullansak cildimizi kuruturuz, ve bu etki cildi dıştan gelen tehlikeli mikroplara karşı savunmasız bırakır. Sabun yerine temizleme sütü ve temizleme jeli kullanmak en doğrusudur” diyor.

Estetiysen Sema Erol akneli ve siyah noktalı (komedonlu) ciltlerin bakımıyla ilgili şu bilgileri veriyor:
“Cilt temizleme ürünleri üst deride ve bir alt katmanda birikmiş kirlerin deri yoluyla atılmış ifrazatlardan cildin arınmasını sağlar ve bunu cildimizi yıpratmadan yapar. Önemli bir nokta da; temizlenen cildimizin gözenekleri açılır ve cildimizde jel ya da temizleme sütünün    kalıntıları hala vardır. Bunu giderebilmek, gözeneklerimizin büzülmesini sağlamak ve cildimizde kalan atıkları gidermek için cilt tipimize uygun bir tonik kullanmalıyız. Artık cildimiz nemlendirme aşamasına hazırdır.”

MUTLAKA NEMLENDİRİCİ KULLANIN

“Cildimizi sabah ve akşam temizledikten sonra mutlaka nemlendirici kullanmalıyız. Özellikle kış mevsiminin hava şartları koruyucu malzemelerin kullanılmasını gerektirir” diyen Estetiysen Sema Erol şöyle anlatıyor:

“Cildimizi ölü tabaka dediğimiz keratin tabakadan temizlemek ve alttan gelen taze cildin pırıl pırıl gözükmesi için normal ve karma ciltlerde haftada bir, yağlı ciltlerde ise haftada iki defa peeling (yüzeyel soyma) işlemini mutlaka uygulamalıyız.

Sivilceli ciltler büyük bir özenle temizlenmeli ve tedavisi mutlaka yaptırılmalıdır. Aksi halde sivilceler cildimizde gittikçe çoğalacak ve iyileşme süresi uzayıp zorlaşacaktır. Öncelikle sivilcelenmenin gerçek nedeni tespit edilmeli ve tedavi buna göre yapılmalıdır. Bunun için kesinlikle bir uzman görüşüne başvurulmalıdır.”

Sivilcelere ve siyah noktalara el sürmemeye özen gösterilmelmesini isteyen Estetiysen Sema Erol şu bilgileri veriyor:

“Unutulmaması gerekir ki, genç yaşlarda uygulanacak doğru tedavi ve bakımlar cildin pürüzsüz, genç ve canlı kalmasına temel etkendir. Genç kızların çoğu siyah nokta ve sivilcelerini sıkar ya da kapatıcı kullanırlar. Bu manipülasyonlar deriyi yıpratır. Siyah noktaları uzman bir kişi tarafından uygulanacak aylık profesyonel bakım ile temizletmek en doğrusu olacaktır. Çünkü bilinçsizce sıkılan siyah nokta ve sivilceler hücre yapısını bozar ve açık gözeneklere sebebiyet verir. Sıkma işleminin ardından güneşten koruyucu kullanılmalıdır. Unutulmaması gereken diğer bir nokta ise doğru ürünler kullanmaktır. Haftada bir cildimize uygulayacağımız maske cildimizin ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılayacaktır. Herhangi profesyonel bir ürün kullanılabildiği gibi evde doğal ürünlerle yaptığımız maskelerde doğru uygulanırsa çok faydalıdır.”

ÇİLT MASKESİ TARİFİ

Estetiysen Sema Erol’dan komedonlu (siyah noktalı) ciltler için uygulanan cilt maskesi tarifi:

Malzemeler: Bir adet limon, bir kase yoğurt

Uygulanışı: Malzemeyi  çırpın ve göz çevrenize gelmeyecek şekilde yüzünüze uygulayın.15 daika bekletin ve daha sonra ılık suyla temizleyin. Limon suyu cildinizi dezenfekte eder sivilcelerini kurutur ve siyah noktaların azalmasına yardımcı olurken, yoğurt da cildinizi besleyerek nemini artırır ve yağ dengesini korur.


İçeriği Paylaşın