Sonbahar Hastalıkları Başladı! Çocuğunuzda Bu Belirtiler Varsa Dikkat!

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Topak, sonbahar mevsiminde çocuklarda en sık görülen hastalıkları anlattı, ebeveynlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Sonbahar Hastalıkları Başladı! Çocuğunuzda Bu Belirtiler Varsa Dikkat!

Bizi Takip Et


Sonbaharın gelmesi ve okulların açılmasıyla birlikte çocuklarda görülen hastalıklar arttı. Şimdilerde çocuklarda en sık “soğuk algınlığı” olarak da bilinen çoğunluğu viral olan üst solunum yolları enfeksiyonları görülüyor.

Yüksek ateş, nefes almada zorlanma, kulak ağrısı, işitme kaybı ve 10 güne rağmen burun akıntısının devam etmesi gibi belirtilerin görüldüğü bu hastalıklar hakkında merak edilenleri Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Topak anlattı. 

Çocukların özellikle kapalı ortamlarda maske takmaları, el hijyenine dikkat etmeleri ve arkadaşlarının kişisel eşyalarını kullanmamaları gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Murat Topak, hastalıklardan korunmanın yollarını anlattı. 

ÇOCUKLARDA EN ÇOK SOĞUK ALGINLIĞI GÖRÜLÜYOR

Sonbaharın mevsimsel özellikleri nedeniyle ayrıca okulların açılması ile birlikte viral üst solunum yolları enfeksiyonlarının sık görülmeye başladığı bir dönem olduğunu söyleyen  Prof. Dr. Murat Topak, “En sık gördüğümüz hastalık, soğuk algınlığı olarak da isimlendirdiğimiz çoğunluğu viral olan üst solunum yolları enfeksiyonlarıdır. Bununla bağlantılı olarak orta kulak iltihaplarının da sıklığı artar. Orta kulak iltihaplarının bir bölümü ağrı ateş gibi akut enfeksiyon bulguları ile ortaya çıkabildiği gibi bir bölümü de pek fazla bulgu vermeyen sadece işitme kaybına yol açan orta kulak nezlesi olarak da bilinen bir şekilde ortaya çıkabilir.” uyarısında bulundu.

Bu hastalıklara bağlı olan şikayetlerin sürmesi halinde bir uzmana başvurulması gerektiğini belirten  Prof. Dr. Murat Topak, “Yüksek ateş, nefes almada zorlanma, kulak ağrısı, işitme kaybı, 10 gün geçmesine rağmen burun akıntısının devam etmesi gibi durumlarda uzman değerlendirmesi uygun olur.” dedi.

ÇOCUĞUNUZ KULAĞINI TUTUYORSA DİKKAT

Küçük yaştaki çocukların şikayetlerini ifade edemediklerini belirten Prof. Dr. Murat Topak, “Şikayetlerini ifade edemeyen küçük çocuklarda kulağını tutarak, başını sallayarak ağlama, yanaklarını ovuşturma, huzursuzluk, iştahsızlık   gözlenmesi durumunda bunların bu bölgedeki yapıların enfeksiyonlarından kaynaklanıyor olabileceği düşünülmelidir” diye konuştu.

İŞİTME KAYBI ORTAYA ÇIKABİLİR

Prof. Dr. Murat Topak, ayrıca küçük çocukların işitme kaybını ifade edemeyeceklerinden seslenildiklerinde tepki göstermemeleri, televizyon izlerken yanına yaklaşmaları işitme kaybı olasılığı hakkında bir ipucu olabileceğini ifade etti.

COVID-19 OLUP OLMADIĞINI ANLAMAK İÇİN TEST ŞART

Prof. Dr. Murat Topak, Covid-19 enfeksiyonunun basit bir üst solunum yolu enfeksiyonuna benzer bulgular verebileceğinden ayırt edici tanı için testlere ihtiyaç olduğunu söyledi. 

KAPALI ORTAMLARDA MASKE KULLANILMALI

Prof. Dr. Murat Topak, “Bu tip hastalıkların bulaşmasının önlenmesi için çocukların özellikle kapalı ortamlarda maske takmalarının, el hijyenine dikkat etmelerinin, arkadaşlarının kişisel eşyalarını kullanmamalarının sağlanması önemlidir” tavsiyesinde bulundu.


İçeriği Paylaşın