Statik Böbrek Sintigrafsiyle Görüntüleme

Statik Böbrek Sintigrafsiyle Görüntüleme

Statik Böbrek Sintigrafsiyle Görüntüleme

Bizi Takip Et


Statik Böbrek Sintigrafsi, hastaya damar yoluyla verilen radyoaktif maddenin böbreklerde dağılımını gösteren bir görüntüleme yöntemi. Memorial Hastanesi uzmanları konuyla ilgili şu bilgileri veriyorlar.

TEST NASIL YAPILIR?

Böbreklerde tutulma özelliği olan bir radyoaktif maddenin damar yoluyla verilmesinden 2-3 saat sonra görüntüleme yapılır. Bekleme süresince bol su içilmesi ve sık tuvalete gidilmesi çekim kalitesini artırıp radyasyondan korunma açısından faydalıdır. Çekim yaklaşık 30 dakika sürer. Bu süre içinde hareket etmemek önemlidir. Çekim sırasında giysilerinizin çıkartılması istenmeyecektir.

TESTE NASIL HAZIRLANABİLİRİZ?

Hamile ya da hamilelik şüphesi olan hastalar test öncesi doktorlarını bilgilendirmelidirler. Emziren annelerde testin yapılması gerekliyse test sonrası 6 saat emzirmeye ara verilmelidir. Test için aç ya da tok olma şartı yoktur. Görüntüleme öncesi hastanın idrarını yapmış olması önemlidir. Enjeksiyon ile çekim arasında geçen 2-3 saatlik zaman diliminde ve çekim sonrasında su/sıvı alımı ve sık tuvalete gitmek görüntü kalitesiyle radyasyondan korunma açısından faydalıdır. Sintigrafi çekimine gelirken yapılmış diğer tetkikleri yanınızda getirmeniz bulguların daha iyi değerlendirilmesini sağlayacaktır. Testin tamamlanmasında sonra yeme içme ve başkalarıyla temas etme anlamında kısıtlılık yoktur.

Kaynak: Memorial Hastanesi web sitesi
(www.memorial.com.tr)


İçeriği Paylaşın