Sudan`lı Hastaya Robotik Kalp Ameliyatı

Sudan`lı Hastaya Robotik Kalp Ameliyatı

Sudan`lı Hastaya Robotik Kalp Ameliyatı

Bizi Takip Et


Sudan’da yaşayan 73 yaşındaki Tahra Abdelkareem Abdelrahman isimli kalp hastası kadına, 10 Haziran 2009 tarihinde Özel Şişli Florence Nightingale Hastanesi’nde Kalp damar cerrahisi bölüm başkanı Prof. Dr. Belhhan Akpınar ve ekibi tarafından robotik kalp ameliyatı yapıldı.

4 yıl önce ülkesindeki hekimlerin kontrolünde ilaç kullanmaya başlayan Abdelrahman’ a, 4 yılın sonunda göğsündeki ağrılar dayanılmaz bir hal alınca acil olarak kalp ameliyatı olması gerektiği söylendi.

Bunun üzerine Südan’da Tıp Fakültesi’nde eğitim gören torunu Ahmet Ali Abdullah başta olmak üzere , Los Angeles’da yaşayan oğlu  Hişham Elamin ile birlikte  tüm aile doktorların önerisi ile “ Da Vinci Robotu ile Robotik Kalp Ameliyatı” için en iyi merkezi araştırmaya başladılar. Tüm araştırmalar neticesinde Şişli Florence Nightingale Hastanesi’ne ulaştılar ve hastanenin Uluslar arası hasta departmanı ile kontakt kurdular. Yapılan yoğun yazışma ve görüşmeler neticesinde Tahra Abdelkareem Abdelrahman İstanbul’a geldi ve  operasyonu gerçekleştirildi.

Tek damar tıkanıklığı sebebiyle yapılan Robotik By-pass operasyonuna; Prof. Dr. Belhhan Akpınar, Doç.Dr. Ertan Sağbaş ve asistan Dr. Hakan Özgen’den oluşan bir ekip katıldı.

Ülkesine dönmek için  hazırlıklara başlayan  Abdelrahman, tercihini Robotik Kalp ameliyatından yana kullandığı için çok mutlu olduğunu belirtiyor. Sudan’da Tıp Fakültesi’nde eğitim gören torunu Ahmet Ali ise ülkesine döner dönmez stajını Türkiye’ de yapmak üzere tekrar gelmek istiyor.


İçeriği Paylaşın