Süleymaniye Kadın Doğum Hastanesi Yeni Binasına Taşındı

Süleymaniye Kadın Doğum Hastanesi Yeni Binasına Taşındı

Süleymaniye Kadın Doğum Hastanesi Yeni Binasına Taşındı

Bizi Takip Et


Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1555 yılında yaptırılan Süleymaniye Külliyesi içinde yer alan ve ülkemizin en eski hastanelerinden biri olan Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Zeytinburnu Kazlıçeşme’de yapılan yeni binasına taşındı.

Süleymaniye semtinde bulunan  eski binasının 2009 yılında Kültür Bakanlığı’na devredilmesinin ardından Zeytinburnu’ndaki Semiha Şakir ek binasında hizmet veren Hastane, Telsiz Mah. Balıklı Kazlıçeşme Yolu No:3 Zeytinburnu adresinde yapılan yeni binasına taşındı. 2006 Yılında yapılan yenileme çalışmalarının ardından hizmete açılan Semiha Şakir Binası da Hastanenin ek hizmet binası olarak faaliyetine devam ediyor.

Fatih Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamaya göre, “Yeni binanın geçtiğimiz ay hizmete girmesi ile hastanenin 74 olan yatak kapasitesi 120’ye yükseldi. Hastanede 29 poliklinik odasında günde ortalama 1000 hastaya hizmet veriliyor. Yeni bina; İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında İstanbul İl Özel İdaresi tarafından, yaklaşık 10.000.000 TL maliyetle yaptırıldı.  Hastanenin tüm odaları tek ya da iki kişilik olarak planlandı. Ayrıca 3 adet süit oda da hastaların hizmetine sunuldu.”

KADIN DOĞUM HASTANESİ, KADIN DOĞUM VE ÇOCUK HASTALIKLARI HASTANESİ’NE DÖNÜŞTÜ

2013 Yılına kadar kadın doğum hastanesi olarak hizmet veren Süleymaniye Doğumevi, Sağlık Bakanlığının onayı ile Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne dönüştürüldü. 13 uzman hekim 11 asistan hekim olmak üzere 24 çocuk hekiminin görev yaptığı hastanede 19 çocuk, 6 çocuk acil ve 22 yenidoğan yoğun bakım yatağı bulunuyor. Bu dönüşümle birlikte; Hastanede  kadın hastalıkları ve doğum acil servisinin yanı sıra, çocuk hastalıkları  acil servisi de  24 saat hizmet vermeye başladı. Ayrıca çocuk kardiolojisi (kalp hastalıkları) alanında da yenidoğan takipleri  ve poliklinik hizmetleri verilmeye başlandı.

Kadın hastalıkları ve doğum kliniğinde de 15 uzman hekim, 23 asistan hekim olmak üzere 38 kadın-doğum hekimi görev yapıyor.  Kadın doğum alanında 60 servis yatağı, 6 kadın doğum acil, 4 erişkin yoğun bakım yatağı ile hizmet veriliyor.

ÖZELLİKLİ HİZMETLER

Kadın doğum ve çocuk hastalıkları alanında tüm genel takip ve tedavilerin yapıldığı hastanede özellikli poliklinik ve hizmet birimleri dikkat çekiyor. İstanbul Avrupa yakasının kamuya ait tek tüp bebek merkezi,  tüp bebek polikliniği,  yüksek riskli gebelik poliklinikleri, prematüre polikliniği gibi özellikli alanlarda da hizmet veriliyor.

YENİ PROJE VE YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR

Yeni binanın hizmet girmesi ile birlikte kullanım alanı genişleyen hastanede, önümüzdeki dönemde yeni hizmet birimleri faaliyete başlayacak. 2014 yılı içinde yenidoğan yoğun bakım yatak kapasitesinin 40’a çıkarılması, genetik tanı laboratuvarı, ROP (prematüre retinopatisi) tanı ve tedavi merkezi ve yenidoğan bebeklerde göz tarama merkezi, çocuk yoğun bakım ünitesi kurulması ve anne otelciği hizmetine başlanılması için çalışmalar sürüyor.


İçeriği Paylaşın