Tatil Dönüşü Cilt ve Saç Sağlığınız İçin Takviye Önerileri

Zade Vital Medikal Direktörü Dr. Burçak Deniz Dedeoğlu, tatil dönüşünde cildinizi ve saçlarınızı onarmak için doğal yağlardan ve kollajen takviyelerinden destek alınmasını önerdi.

Tatil Dönüşü Cilt ve Saç Sağlığınız İçin Takviye Önerileri

Bizi Takip Et


Keyifli yaz tatillerinde stres ve yorgunluğumuzu atsak da şehre döndüğümüzde çoğumuzu güneş, deniz ve havuz suyundan yıpranan saçımızı ve cildimizi onarma telaşı sarıyor. Dr. Burçak Deniz Dedeoğlu, cildimizi ve saçlarımızı onarmak için doğal yağlar ve kollajen takviyelerinden destek alınmasını öneriyor.

Tatil sezonunu geride bırakıp şehre dönmeye başladığımız şu günlerde güneş, deniz ve havuz suyu nedeniyle yıpranan cildimizi ve saçlarımızı onarmanın yollarını arıyoruz. Zararlı UV ışınlarının cilt bariyerini zedelediği artık herkes tarafından bilinen bir gerçek… Her ne kadar güneş koruyucu kullansak da cildimiz ve saçlarımız yaz aylarında kuruyarak hassaslaşabiliyor. Zade Vital Medikal Direktörü Dr. Burçak Deniz Dedeoğlu, tatil dönüşünde cildimizi ve saçlarımızı onarmak için doğal yağlar ve kollajen takviyelerinden destek alınmasının önemini belirtiyor. 

YAZIN KURUYAN CİLDE DOĞAL YAĞLARLA BAKIM 

Özellikle Çin ve Hint tıbbında uygulamalarında önemli bir yere sahip olan Susam yağı, içerdiği E vitamini ve antioksidanlar sayesinde yıpranmış cildin elastikiyetinin geri kazanılmasını ve nem tutma kapasitesinin artmasını destekliyor. Aynı zamanda bol miktarda çinko içeren Susam yağı yaş alma etkilerinin azaltılmasında da rol üstleniyor ve güneşe karşı doğal bir koruma sağlıyor. Bu özellikleri ile Susam yağı masaj terapilerinde sıklıkla tercih ediliyor.

Cilt ve saç sağlığı için önemli içeriklerden bir diğeri olan, E vitamini yönünden oldukça zengin Hindistan cevizi yağı ise düzenli kullanımında özellikle yazın güneş, havuz ve deniz nedeniyle kuruyan cildi besleyerek çatlak ve pullanma gibi sorunların giderilmesini destekliyor. Yatıştırıcı ve antiinflamatuvar özellikleri de bulunan Hindistan cevizi yağı, aşırı güneşlenme sonucu tahriş olan cildin rahatlatılmasında, sinek ve böcek ısırıklarının yarattığı etkinin hafifletilmesinde tercih ediliyor.  Hindistan cevizi yağı ayrıca içerdiği Laurik asit sayesinde saç bakımında da kullanılıyor. 

DENİZDEN GELEN GÜZELLİK

Güneşin bir diğer olumuz etkisi ise ciltteki kollajen yapısına olumsuz etkileri olarak karşımıza çıkıyor. Çevresel hasarla birlikte ciltteki kollajen miktarı azalarak cilt daha kuru, esnek olmayan, mat ve kırışıklıkların oluşmaya başladığı bir sürece girebiliyor. Yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarıyla beraber ciltteki kollajen miktarının azalması cilt altı doku kaybına neden olabilirken, cildin yüzeyinde görünür değişikliklerin oluşmasına zemin hazırlıyor.

Zade Vital Medikal Direktörü Dr. Burçak Deniz Dedeoğlu, ciltte bu problemlerin oluşmasını önlemek adına kollajen kullanılabileceğini belirtiyor. Balık kaynaklı kollajenlerin sığır kollajenine göre daha fazla Tip 1 kollajen içermesinden dolayı tavsiye edildiğini sözlerine ekleyen Dr. Dedeoğlu, kollajenin hidrolize edilerek peptitlerine parçalandığını ve bu şekilde emilerek dokuya daha hızlı bir şekilde ulaştığını vurguluyor. 

SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN BİOTİN TAKVİYESİ

Dış görüntümüzün en önemli tamamlayıcılarından olan saçlarımız deniz suyu, klor ve güneş nedeniyle kuruyarak keçeleşebiliyor. Güzellik vitamini olarak da anılan biotin, hücre gelişimine katkıda bulunmasının yanı sıra normal mukozanın ve normal cildin korunmasını desteklerken saç ve tırnak yapısının güzelleşmesine katkı sağlıyor. Dr. Burçak Deniz Dedeoğlu, özellikle yaz aylarında saç kalitesinin korunması için biotin takviyesi kullanılmasını tavsiye ediyor. 


İçeriği Paylaşın