Tedavi Edilmeyen Varikosel Kısırlık Sebebi Olabilir

Erkek kısırlığının en sık görülen nedenlerinin başında gelen varikoselin tedavi edilmediğinde kısırlığa neden olabildiğini dile getiren Prof. Dr. Fatih Altunrende, varikosel hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Tedavi Edilmeyen Varikosel Kısırlık Sebebi Olabilir

Bizi Takip Et


Erkek kısırlığının en sık görülen nedenlerinin başında varikosel geliyor. Varikosel testisten kirli kanı uzaklaştıran toplardamarların genişlemesi ve bu nedenle görevlerini yerine getirememesine deniyor.

Varikosel rahatsızlığının en yaygın belirtileri ise şişlik, kabarıklık ve testiste ağrı olarak karşımıza çıkıyor. Peki varikosel nedir, varikoselin belirtileri nelerdir?, varikoseli olan bir erkeğin çocuğu olur mu?, Varikosel nasıl tedavi edilir?, varikosel tedavi edilmezse ne olur? 

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Üroloji bölümünden, Prof. Dr. Fatih Altunrende, ‘varikosel hakkında en çok merak edilen soruları yanıtladı.

VARİKOSEL KISIRLIK NEDENİ OLABİLİR

Çiftlerin bir yıl düzenli cinsel ilişki yaşamasına rağmen gebelik elde edememesi durumu infertilite yani kısırlık olarak tanımlanır. İnferilite toplumda her beş çiftten birini etkilemektedir. Çocuk sahibi olamayan her üç çiftin ikisinde ise erkek faktörü bulunmaktadır. Erkeklerde en sık tespit edilen kısırlık (infertilite) nedeni ise varikoseldir.

VARİKOSEL NEDİR?

Testisin toplar damarlarında meydana gelen yapısal bozulma sonucunda meydana gelen varikosel, kısaca testis damarların varisleşmesi olarak tarif edilebilir. Varisleşen damarlar kirli kanın testisten uzaklaşmasını engeller. Bu nedenle testisin yapısı bozularak fonksiyonları bozulabilir. Genellikle sol tarafta daha fazla görülmekle birlikte iki taraflı olarak da izlenebilmektedir. Toplumda yaygın olarak görülmekle birlikte her zaman tespit edilemeyebilir.

VARİKOSEL BELİRTİLERİ NELERDİR?

Varrikoselin başıca belirtileri, testis üzerinde ki damarların belirginleşmesi,  ağrı, testis hacminde azalma ve morarma gibi semptomlara neden olabileceği gibi asemptomatik olarak da izlenmektedir. Hastalığın tanısının doğru koyulabilmesi için fizik muayene oldukça önemlidir. Muayenenin yanı sıra renkli doppler ultrason da kullanılabilmektedir. Tedaviye karar vermeden önce hormon ve sperm tahlillerinin yapılması son derece önemlidir. 

VARİKOSEL TEDAVİSİ 

Varikosel tedavisi, cerrahi olarak yapılabilmekle birlikte her varikosel için cerrahi gerekmeyebilir. Sperm testi, kan testi ve muayene sonuçları birlikte değerlendirildikten sonra cerrahi kararı verilebilir. Cerrahi için farklı metodlar bulunmakla birlikte mikro cerrahi yaklaşım en uygun olanıdır.

VARİKOSELDE MİKRO CERRAHİ 

Mikro cerrahi sırasında damarlar mikroskop altında incelenmektedir. Mikro yöntemde atar damarın yanlışlıkla bağlaması ihtimali son derece azdır. Bunun yanında gözle görülemeyebilecek damarlar mikroskobik olarak tespit edileceğinden cerrahi sonrası tekrarlama riski oldukça düşüktür. Cerrahi sonrası kendiliğinden gebelik elde edilebileceği gibi tüp bebek gibi yardımcı üreme teknikleride başarı şansını önemli oranda artırmaktadır. Bu nedenle kısırlık sorunu yaşayan her erkek üroloji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Yapılacak tedavi çocuk istemi yanında testis kaybı gibi önemli sorunları engelleyebilir. 


İçeriği Paylaşın