Tek Kadavradan Üç Ayrı Organ Nakli

Tek Kadavradan Üç Ayrı Organ Nakli

Tek Kadavradan Üç Ayrı Organ Nakli

Bizi Takip Et


HABER: Demet DEMİRKIR

10 yıldır kalp yetersizliği rahatsızlığı olan, üç yıl önce ise kalp pili takılan kardiyomiyopati hastası Ali Gümüş’e Prof. Dr. Süha Küçükaksu ve ekibi tarafından sekiz saat süren bir operasyonla kadavradan kalp nakli yapıldı. Aynı kadavradan siroz hastası olan 60 yaşındaki Seyfettin Üçkaleler’e karaciğer nakli yapılırken; 43 yaşındaki Kadir Dönmez’e de böbrek nakli yapıldı.

Şişli Florence Nightingale Hastanesi’nde düzenlenen basın toplantısına Florence Nightingale Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mücahit Atmanoğlu, kalp naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Süha Küçükaksu ve böbrek naklini gerçekleştiren Doç. Dr. Gürkan Tellioğlu katıldılar.

Doç. Dr. Gürkan Tellioğlu, kalp nakli yapılan hasta hakkında şu bilgileri verdi:

“Kalp nakli yapılan Ali Gümüş 10 yıldır kalp yetersizliği çekiyor. Üç yıl önce kalp pili takılan kardiyomiyopati hastası Gümüş’le kasım ayından beri ilgileniyoruz. Son evre kalp yetersizliğiydi ve son çözüm de kalp nakliydi. Uygun kalp çıktı ve hastaya naklettik. Hasta ameliyat olalı 14 gün oldu ancak son üç yıldır sürekli yatması nedeniyle kaslarında zayıflama var bu nedenle fizik tedaviden destek alması gerekecek. Birkaç hafta içinde taburcu edeceğiz, kalbinde de herhangi bir red durumu yok, bu sevindirici.”

Eskiden yılda 15-20 kalp nakli yapıyorduk şimdi 60’lı rakamlara çıktı bu sayı ama nüfusa göre kıyaslayınca bu sayının 200’lere çıkması gerekiyor diyen Doç. Dr. Tellioğlu, ileri yaştaki hastalara da kalp nakli yapıldığını bunun örneğinin ise 68 yaşındaki Ali Gümüş olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Süha Küçükaksu ise, “Tedavi olduğu halde organ nakli olmadığı için göz göre göre kaybedeceğimiz hastaları kaybetmemek için ortak bir anlayışa ihtiyacımız var. Hepimiz insan olarak kırılganız. Yarın bizim ya da bir yakınımızın hasta olmayacağının garantisi yok. Bu nedenle bu toplantıların organ bağışı açısından çok büyük bir önemi var” dedi.

Birtakım korkuların organ bağışının önünü kestiğini belirten Doç. Dr. Küçükaksu, “Beyin ölümü gerçekleşmemiş kişinin organlarını alma gibi bir durum söz konusu olamaz. Hastaneler bu konuda sıfır hatayla çalışırlar” diyerek herkesi organ bağışına çağırdı.

Kalp hastası Ali Gümüş’ün doğum günü olması nedeniyle toplantı sonrasında pasta kesildi.
“Allah kimseye kalp hastalığı göstermesin” dileğinde bulunan Gümüş, “Gezip, sohbet etmek, hava almak istiyorum” dedi.

Bundan sonra herkese kalplerini, ciğerlerini ve böbreklerini bağışlamalarını söyleyeceğini ifade eden Gümüş, organları toprakta çürümesin bir gencin hayatını kurtarsınlar çağrısında bulundu.

Hepatit B hastası olan ve karaciğer nakli yapılan 60 yaşındaki Seyfettin Üçkaleler ise “Karaciğer bulunduğunu duyunca yeniden doğmuş gibi oldum, zaten umudumu hiç yitirmemiştim umut iyileşmenin yarısıdır” dedi.


İçeriği Paylaşın